Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
Ατλέτικο Μαδρίτης

Ακόμα και ο Γιαν Όμπλακ μπορεί να «πνίξει» γκολ (vid)

Ένα πολύ φθηνό γκολ δέχτηκε ο κίπερ της Ατλέτικο Μαδρίτης, Γιαν Όμπλακ, στην αναμέτρηση με αντίπαλο την Εσπανιόλ στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο».

Ο Γιαν Όμπλακ είναι ένας τερματοφύλακας παγκόσμιας κλάσης. Ωστόσο, φέτος έχει δεχθεί ορισμένα φθηνά γκολ για την κλάση του. Ένα τέτοιο δέχτηκε πριν λίγη ώρα κατά την εντός έδρας αναμέτρηση της Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στην Εσπανιόλ.

Ειδικότερα, οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν στο σκορ με ένα γκολ του Γιανίκ Καράσκο. Ωστόσο, ένα καταστροφικό τρίλεπτο αρκούσε για να γκρεμίσει η Ατλέτικο ό,τι είχε χτίσει. Ειδικότερα, στο 71ο λεπτό, ο Τζέφρι Κοντόγκμπια έκανε ένα τάκλιν έξω από την περιοχή που οδήγησε σε αποβολή του. Αυτή, όμως, δεν ήταν η μεγαλύτερη ζημιά για τους «ροχιμπλάνκος».

Και αυτό γιατί από το φάουλ που παραχώρησε ο Κοντόγκμπια, η Εσπανιόλ ισοφάρισε σε 1-1. Συγκεκριμένα, ο Ραούλ Ντε Τόμας ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Γιαν Όμπλακ.

Ο Σλοβένος τερματοφύλακας, πάντως, φέρει τεράστιο μερίδιο ευθύνης, καθώς η μπάλα κατευθύνθηκε προς την κλειστή του γωνία χωρίς τεράστια δύναμη αλλά ο ίδιος δε μπόρεσε να τη συγκρατήσει στα χέρια του. Έτσι, αυτή έφυγε μέσα από τα χέρια του κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του.

Για ένα γκολκίπερ που φημίζεται για τη σταθερότητά του, αυτό ήταν ένα ασυνήθιστο γκολ. Συμβαίνει και στους καλύτερους. Ας σημειωθεί ότι φέτος, ο Όμπλακ έχει δεχθεί 52 γκολ σε 44 συμμετοχές και έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία μόλις 13 φορές.

Ευτυχώς για την ομάδα του Σιμεόνε, ένα πέναλτι του Καράσκο στο τελευταίο λεπτό του ματς, τους χάρισε τη νίκη με 2-1.