Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Ρόμα

Το τρένο της Ρόμα έθεσε εκτός τροχιάς τίτλου τη Νάπολι (vid)

To ντέρμπι ανάμεσα σε Νάπολι και Ρόμα έληξε χωρίς νικητή, με τους «παρτενοπέι» να χάνουν τεράστιο έδαφος στη μάχη που κάνουν για το πρωτάθλημα.

Στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Serie A, η Νάπολι υποδέχτηκε τη Ρόμα στο στάδιο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα. Οι Ναπολιτάνοι κρατούσαν για 90 λεπτά τη νίκη στα χέρια τους αλλά ήρθε ο Ελ Σαράουι να διαμορφώσει το τελικό 1-1 και να πλήξει τις ελπίδες τίτλου των γηπεδούχων.

Μετά την ισοπαλία, η ομάδα του Σπαλέτι έμεινε στο -4 από την πρωτοπόρο Μίλαν και στο -2 από τη 2η Ίντερ, η οποία μετράει παιχνίδι λιγότερο.

Οι «τζιαλορόσι» έφτασαν τους 58 βαθμούς και κατοικούν στην 5η θέση. Ας σημειωθεί ότι η Ρόμα παραμένει αήττητη στη Serie A από τις 9 Γενάρη. Έτσι, επέκτεινε το αήττητό της στα 12 παιχνίδια με εφτά νίκες και πέντε ισοπαλίες.

Η Νάπολι ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό. Ειδικότερα, ο Λοσάνο πάτησε περιοχή και ο Ιμπάνιεζ τον ανέτρεψε. Ο Ινσίνιε ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ φτωχό από πλευράς φάσεων. Η κατοχή ήταν ελαφρώς υπέρ των Ναπολιτάνων (57%) όπως και οι τελικές προσπάθειες (4 έναντι 2).

Ωστόσο, το 2ο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον για τον ουδέτερο.  Τα αίματα άναψαν στο 62ο λεπτό όταν σε μία παρόμοια φάση με αυτή του πέναλτι, ο Λοσάνο επιχείρησε να εκβιάσει το σφύργιγμα μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής δεν έδωσε τίποτα και απειλήθηκε σύρραξη, καθώς οι παίκτες της Ρόμα ζήτησαν τα ρέστα από τον Λοσάνο.

Η απάντηση ήρθε με το μακρινό σουτ του Ζιελίνσκι στο 69ο λεπτό.

H Ρόμα έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει με την κεφαλιά του Μαντσίνι να περνάει λίγο άουτ σε 65΄.

Οι «τζιαλορόσι» άφηναν πολλούς χώρους πίσω και ο Οσιμέν πήγε να το εκμεταλλευτεί στο 80΄αλλά το πλασέ του από πλάγια θέση κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η εφτάψυχη Ρόμα, όμως, βρήκε αντίδραση έστω και στο 90ο λεπτο. Η άμυνα των Ναπολιτάνων αδράνησε και ο Ελ Σαράουι με άψογο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1

Ο διαιτητής είχε δώσει 8 λεπτά καθυστερήσεις και η Ρόμα ήταν αυτή που κυνηγούσε με μεγαλύτερη το γκολ της νίκης. Εν τέλει, δεν άλλαξε τίποτα και έμεινε μέχρι τέλους αυτό το 1-1.