Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Primera División

Αγχωτικό διπλό η Μπαρτσελόνα στο «Ανοέτα» – Χαμογελά η… Βιγιαρεάλ! (vid)

Μολονότι ξεκίνησε πολύ καλά, η Μπαρτσελόνα κρατά μόνο την ουσία και τους τρεις βαθμούς από το ματς στο γήπεδο της Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Χάρη στο γκολ του Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα από το «Ανοέτα». Επικράτησε δύσκολα της Ρεάλ Σοσιεδάδ για την 33η αγωνιστική της La Liga σε ένα ευρωπαϊκό ματς όσον αφορά τη βαθμολογία. Η γηπεδούχος ομάδα ήθελε θετικό αποτέλεσμα για να πλασαριστεί όσο το δυνατόν καλύτερα μπορεί. Μιας και την κυνηγάει η Βιγιαρεάλ για να της «κλέψει» το εισιτήριο για την έξοδο στην Ευρώπη. Όσον αφορά τους «μπλαουγκράνα» πήγαν ξανά στο +3 από την τρίτη Σεβίλλη.

Οι Καταλανοί μπήκαν στο παιχνίδι με μοναδικό σκοπό να το κερδίσουν. Αφενός για να επιστρέψουν στις νίκες μετά το κάζο με την Κάντιθ, αφετέρου για να επιβεβαιώσουν πως αποπνέουν άλλον αέρα πια. Αν και ο αποκλεισμός στο Europa League παραμένει οδυνηρός. Τέλος πάντων, ας επικεντρωθούμε στο παιχνίδι. Μόλις στο 11ο λεπτό η Μπάρτσα άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Ομπάμεγιάνγκ έπειτα από σέντρα του Φεράν Τόρες. Ο Γκαμπονέζος επιθετικός σκόραρε ξανά μετά το διπλό στη Λεβάντε πριν δυο Κυριακές (2-3) μετά από φάση διαρκείας. Την οποία ξεκίνησε ο Ντεμπελέ στέλνοντας από πολύ πλεονεκτική θέση την μπάλα στο δοκάρι.

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube

Κατέβασε στροφές η Μπαρτσελόνα, πίεσε η Σοσιεδάδ

Έκτοτε θα μπορούσαμε να πούμε πως η ομάδα του Τσάβι πίεσε για δεύτερο γκολ. Αλλά, της έλειπε η αποτελεσματικότητα ως επί το πλείστον. Οι φάσεις υπήρξαν, όμως δεν τελείωσαν με τρόπο τέτοιο ώστε να διευρυνθεί το προβάδισμα. Από πλευράς της η Σοσιεδάδ έκανε τις επισκέψεις της στα καρέ του Τερ Στέγκεν. Μια με τον Σόρλοθ στο 36′ και τη μεγαλύτερη με τον Ίσακ στο 43′. Ειδικά στην τελευταία ο Σουηδός διεθνής φορ έπρεπε να σκοράρει δεδομένης της κλάσης του.

Ο έτερος επιθετικός της Σοσιεδάδ, ο Σόρλοθ, σπατάλησε μια τεράστια ευκαιρία στο δεύτερο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Γιανουζάι τον βρήκε ιδανικά, αλλά ο πρώτος δεν έβαλε σωστά το πόδι του χάνοντας το γκολ από τη μικρή περιοχή! Ο ίδιος παίκτης στο 59′ είδε τον Τερ Στέγκεν να πραγματοποιεί μια φοβερή επέμβαση στο πλασέ του.