Τζο Κόουλ: «Ο Βιρτς είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Μπέλινγχαμ»!
Μπαρτσελόνα: Ο Τσάβι βρήκε τον «μαέστρο» που έψαχνε!
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο Τεν Χαγκ μίλησε για όλους και για όλα στον Γκάρι Νέβιλ!
Ίντερ: Τα μεταγραφικά της πλάνα για το καλοκαίρι!
Μικρό καλάθι κρατά ο Μεντιλίμπαρ: «Δεν έχει κριθεί τίποτα»
Ολυμπιακός: Αποθέωση για τους θριαμβευτές του Μπέρμιγχαμ στο «Ελ. Βενιζέλος»
PODCAST: Θρυλικό έπος στο «Βίλα Παρκ» and more…
Το ερυθρόλευκο πάρτι υπό το βλέμμα των Πρίγκηπα Ουίλιαμ και Βαγγέλη Μαρινάκη (vids)
«Buzzer-beater» ο Ενζολά και προβάδισμα ενόψει τελικού η Φιορεντίνα (vid)
ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΣ Ολυμπιακός, ταπείνωσε τη Βίλα μες στο χωριό της και βλέπει τελικό! (vid)
Νέο… πάρτι της Λεβερκούζεν – Όλα ανοι«Χ»τά στην Μασσαλία! (vids)
Killer ο Βιρτς που «εκτέλεσε» και τη Ρόμα! (vid)
ΑΠΙΘΑΝΟ σουτ ο Έσε, 4-2 ο Ολυμπιακός! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι

Σαρωτική η Σίτι – Δεν πέφτει με τίποτα από την κορυφή (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε υγιεινό περίπατο στο «Έτιχαντ», κερδίζοντας με 5-1 τη Γουότφορντ, εξασφαλίζοντας την παραμονή της στην κορυφή.

Στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής, η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχτηκε τη Γουότφορντ στο «Βικαρέιντζ Ρόουντ». Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έκοψε από νωρίς το βήχα στη Γουότφορντ και με 5-1 επικράτησε άνετα.

Έτσι, εξασφάλισε ότι θα παραμείνει στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ μετά το τέλος της αγωνιστικής. Ειδικότερα, βρίσκεται στο +4 από τη 2η Λίβερπουλ, η οποία μετράει παιχνίδι λιγότερο.

Το άγχος έφυγε γρήγορα από τους «πολίτες» με ένα γρήγορο γκολ. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Ζιντσένκο γύρισε για τον Ζεσούς, ο οποίος προ κενής εστίας έγραψε το 1-0.

Η Σίτι είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού απέναντι σε μία Γουότφορντ που είχε οχυρωθεί στα καρέ της. Ωστόσο, οι «σφήκες» έφτασαν μία ανάσα από το 1-1 όταν στο 10ο λεπτό, έκλεψαν τη μπάλα στη μεσαία γραμμή αλλά ο Ντένις άργησε χαρακτηριστικά, με συνέπεια να μην φτάσει καν σε τελείωμα.

Οι «πολίτες» απάντησαν με το δυνατό σουτ του Κανσέλο. Ωστόσο, ο Φόστερ ήταν σε ετοιμότητα. Τελικά, η υπεροχή της Σίτι καρποφόρησε στο 24ο λεπτό. Ο Ντε Μπούιν με μία μπαλιά ακριβείας σημάδεψε το κεφάλι του Ζεσούς, ο οποίος έγραψε το 2-0.

H Γουότφορντ, πάντως, δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια. Έτσι, στο 28ο λεπτό ο αριστερός μπακ, Χασάν Καμαρά έκανε κάθετη κίνηση στην περιοχή και με δυνατό σουτ μείωσε σε 2-1 στο 28ο λεπτό.

Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις έξι λεπτά. Ένα άπιαστο σουτ του Ρόντρι έξω από την περιοχή οδήγησε στο 3-1. Η άμυνα των φιλοξενούμενων πελαγοδρομούσε και ο Στέρλινγκ έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 4-1 στο 37ο λεπτό.

Καρέ τερμάτων από τον Ζεσούς

Στο 2ο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Σίτι, δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. Έτσι σκόραρε δύο ακόμη τέρματα στο 49΄και στο 53΄.

Ο Γκαμπριέλ Ζεσούς συμπλήρωσε καρέ τερμάτων. Αρχικά έγραψε το 4-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, με γρήγορο passing game, η Σίτι βρήκε ανοιχτή την αντίπαλη άμυνα και ο Βραζιλιάνος δε λάθεψε για το 5-1.

Στη συνέχεια, η Σίτι έκανε συντήρηση δυνάμεων, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει κάτι. Αυτή ήταν η 15η σερί νίκη της Σίτι επί της Γουότφορντ.