Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν αθάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Μπαρτσελόνα

Από «κάστρο σε εξοχικό» το «Κάμπ Νου» – Το «άλωσε» ακόμη και η Ράγιο Βαγεκάνο (vid)

Για τρίτο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι της, η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε - αυτή τη φορά με 1-0 από τη Ράγιο Βαγεκάνο.

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της La Liga, η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε τη Ράγιο Βαγεκάνο στο «Καμπ Νου». Το προβληματικό passing game της Μπαρτσελόνα εμφανίστηκε ξανά, με συνέπεια να οι «μπλαουγκράνα» να μην μπορέσουν να διασπάσουν μία καλά οργανωμένη άμυνα. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Μπάρτσα από τη Ράγιο από το 2000.

Έτσι, μετά την ήττα από την Άιντραχτ και την Κάντιθ, η Μπαρτσελόνα έχασε για τρίτο σερί ματς στην έδρα της. Οι «μπλαουγκράνα» διατηρήθηκαν στη 2η θέση μαζί με τη Σεβίλλη, όντας 6 βαθμούς μακριά από την 5η Μπέτις.

Η Ράγιο Βαγεκάνο «πάγωσε» το «Καμπ Νου» μόλις στο 7ο λεπτό. Μια μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ντεστ, έδωσε την ευκαιρία στον Άλβαρο Γκαρσία να κοντρολάρει άψογα τη μπάλα και να ανοίξει το σκορ με ψύχραιμο τελείωμα.

Η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δυσκολευόταν να παίξει ανάμεσα στις γραμμές. Η Ράγιο Βαγεκάνο χωρίς να κλειστεί πίσω κατάφερνε να κλείνει τους διαδρόμους.

Η πρώτη καλή ευκαιρία της Μπάρτσα ήρθε στο 25ο λεπτό με το σουτ του Άλμπα να «γλείφει» το δοκάρι.

Μετά το πρώτο μισάωρο, η Μπαρτσελόνα άρχισε να ανεβάζει στροφές και έχασε τη μεγαλύτερη της ευκαιρία στο 42΄, με τον Γκάβι να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι. Ο Ουσμάν Ντεμπελέ ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης των γηπεδούχων, προσπαθώντας συχνά να δημιουργήσει ρήγματα. Ωστόσο, μετά από 45 λεπτά παρέμενε το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η Ράγιο Βαγεκάνο άντεξε στους κραδασμούς

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι «μπλαουγκράνα» έκαναν πολλά αβίαστα λάθη με απρόσεχτες πάσες. Η Ράγιο Βαγεκάνο δεν κλείστηκε στα καρέ της και αυτό δημιουργούσε ορισμένους χώρους για τη Μπάρτσα. Έτσι, ο Άλμπα απείλησε στην κόντρα επίθεση στο 58ο λεπτό αλλά το σουτ του κόντραρε πριν περάσει κόρνερ.

Η Μπαρτσελόνα πάσχιζε να απειλήσει αλλά πλησίασε στην ισοφάριση στο 70ο λεπτό μετά το γύρισμα του Αραούχο και το πλασέ του Ντεπάι που σταμάτησε στα σώματα. Ο Ολλανδός με προσωπική ενέργεια και δυνατό σουτ ανάγκασε τον Ντιμιτριέφκσι σε εντυπωσιακή επέμβαση στο 80ο λεπτό.

Οι τραυματισμοί παικτών και οι συνεχείς διακοπές έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο των γηπεδούχων να πάρουν κάτι από το ματς. Στο 92ο λεπτό, ο Αντάμα Τραορέ, πήγε στην ατομική ενέργεια και χρειάστηκε η απόκρουση του Ντιμιτριέφκσι για να αποτραπεί το 1-1.

Στα τελευταία λεπτά του ματς, η Βαγεκάνο είχε κλειστεί στα καρέ της αλλά αμυνόταν εξαιρετικά. Οι αμυντικοί της χρειάστηκε να διώξουν τη μπάλα πάνω στη γραμμή στην τελευταία φάση του αγώνα. Έτσι, παρά την πίεση των γηπεδούχων διατήρησε μέχρι τέλους το τρίποντο.