Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!

Ένα… και να καίει η ασταμάτητη Λίβερπουλ στο Νιούκαστλ (vid)

Το τρένο του Γιούργκεν Κλοπ και της Λίβερπουλ πέρασε αλώβητο (1-0) και από την έδρα της Νιούκαστλ. Ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League οι «Κόκκινοι».

Γκολ δεν πρόκειται να δεχθεί… ποτέ η Λίβερπουλ. Μπροστά θα βρίσκει πάντα τον τρόπο να το πετυχαίνει. Έτσι η ομάδα του Κλοπ δεν πρόκειται να σταματήσει πουθενά. Οι «Κόκκινοι» επικράτησαν με 1-0 της Νιούκαστλ στο Σεντ Τζέιμς Παρκ και ανέβηκαν ξανά στην κορυφή της Premier League. Σκόρερ για τη Λίβερπουλ ο Ναμπί Κειτά.

Η 35η στροφή της Premier League έφερε την Λίβερπουλ στην έδρα της μαχητικής Νιούκαστλ. Οι «Κόκκινοι» αναζητούσαν τη νίκη και μόνο τη νίκη για να ανέβουν ξανά στο ρετιρέ της βαθμολογίας πάνω από την Μάντσεστερ Σίτι. Ο Γιούργκεν Κλοπ ανακάτεψε λίγο την τράπουλα στην ενδεκάδα βάζοντας μέσα φρέσκα πόδια λόγω των συνεχόμενων αγώνων σε Αγγλία και Champions League. Αυτό ωστόσο δεν επηρέασε καθόλου τη συνοχή της ομάδας του.

Με Κειτά αυτή τη φορά η Λίβερπουλ

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα η Λίβερπουλ ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η Νιούκαστλ του Έντι Χάουι αρκέστηκε σε αμυντικό ρόλο περιμένοντας την ιδανική αντεπίθεση. Στο 19′ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Μίλνερ κέρδισε την μονομαχία στο κέντρο. Η μπάλα στα πόδια του Ζότα και από κει σε αυτά του Ναμπί Κειτά. Ο Αφρικανός έκανε τον ελιγμό μέσα στη μεγάλη περιοχή. Σώριασε τους αντιπάλους του και από κοντά έκανε το 1-0.

Αυτό το γκολ έβαλε τη Λίβερπουλ σε θέση οδηγού στον αγώνα και τη Νιούκαστλ σε ακόμη πιο δύσκολη θέση. Στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός δεν άλλαξε. Η Λίβερπουλ πίεσε για ένα ακόμη γκολ, η Νιούκαστλ από την άλλη παρέμεινε στο καβούκι της.

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα συνεχίστηκε ίδια. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ μία με τον Ντίαζ, μία με τον Ζότα έφθανε πολύ κοντά στο 2-0. Το τέρμα όμως δεν ερχόταν και όσο περνούσε ο χρόνος τόσο το άγχος έμοιαζε να κάνει αισθητή την εμφάνιση του στα πρόσωπα των «Κόκκινων». Με τους Γουντ και Σεν Μαξιμέν, η Νιούκαστλ ήθελε μονάχα μία στιγμή για να κάνει τη ζημιά. Τελικά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος. Η Λίβερπουλ κατάφερε να αποδράσει με τη νίκη χάρις το γκολ του Κειτά.