Ο Ντάιερ γλεντάει την Άρσεναλ: «Πόσο γούσταρα που την πέταξα εκτός…» (vid)
Κάραγκερ… κράζεις: «Ρεάλ, δεν είσαι η καλύτερη! Είσαι όμως η πιο τυχερή»
H Γιουνάιτεντ στέλνει τον Γκρίνγουντ… σούμπιτο στην Ιταλία
Ρώσος δημοσιογράφος «έλιωσε» στα γέλια στην εκτέλεση πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (vid)
Έγραψε ιστορία ο Νόιερ – Περισσότερα clean sheets από κάθε άλλον στο Champions League (stats)
«Η Μπαρτσελόνα κινείται μυστικά για την απόκτηση του Ντιμπάλα»
Αντσελότι: «Μας πίεσε πολύ η Σίτι, δεν θα πεθάνει ποτέ η Ρεάλ Μαδρίτης»
H UEFA… ζει και αναπνέει για το σενάριο Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαπέ
Λίβερπουλ: Στο Λονδίνο ο παιχταράς που θα διαδεχθεί τον Σαλάχ
Τα δύο παιδικά λάθη του Σάκα στο φινάλε του Μπάγερν – Άρσεναλ (vid)
Ρόντρι: «Είδα μόνο μια ομάδα στο γήπεδο, έπρεπε να περάσει η Σίτι»
Μπέλινγχαμ: «Δεν υπάρχει πίεση, ευθύνη και ευλογία να παίζεις για τη Ρεάλ Μαδρίτης»
Σίτι – Ρεάλ: Βασιλική εκδίκηση, αποκαθήλωση της πρωταθλήτριας Ευρώπης! (vid)
Στα ημιτελικά η Μπάγερν στο καναβάτσο η Άρσεναλ! (vid)
Σίτι – Ρεάλ: Ο Ντε Μπρούιν «χτυπά» και επαναφέρει τις ισορροπίες! (vid)
Λάτσιο

O Ατσέρμπι βάζει τα γυαλιά στους φορ – H απίθανη έμπνευση και το buzzer beater (vid)

Ο στόπερ της Λάτσιο, Φραντσίσκο Ατσέρμπι, πέτυχε με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο το γκολ της νίκης για τους «λατσιάλι» απέναντι στη Σπέτσια.

Ο Φραντσίσκο Ατσέρμπι, ένας κεντρικός αμυντικός, έδωσε μία νίκη από χρυσάφι στη Λάτσιο στην πρόσφατη εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Σπέτσια. O 34χρονος Ιταλός πέτυχε το γκολ της νίκης (4-3) στα χασομέρια της αναμέτρησης με ένα τελείωμα που θα ζήλευαν και οι καλύτεροι φορ.

Ειδικότερα, το ρολόι στο πίνακα του σταδίου έγραφε ότι διανύαμε το τελευταίο λεπτό του κανονικού χρόνου. Μετά από μία φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε σκαστή προς τα πόδια του Ιταλού αμυντικού. Εκείνος με το κακό του πόδι, το δεξί, τσίμπησε τη μπάλα και κρέμασε τρεις παίκτες της Σπέτσια για το 4-3.

Αυτή η νίκη ήταν πολύ σημαντική από βαθμολογικής άποψης για τους «λατσιάλι». Ειδικότερα, τους διατήρησε στην 5η θέση, όπου οδηγεί απευθείας στους ομίλους του επόμενου Γιουρόπα Λιγκ. Ακολουθεί με ένα πόντο λιγότερο και ένα αγώνα λιγότερο η Ρόμα.

Το φιλμ του αγώνα

Οι «λατσιάλι» βρέθηκαν τρεις φορές με την πλάτη στον τοίχο αλλά τελικά απέδρασαν με το διπλό από το στάδιο «Αλμπέρτο Ρίκο».

To σκορ άνοιξε η Σπέτσια μόλις στο 9ο λεπτό με τον Αμιάν μετά από μια στατική φάση. Η Λάτσιο απάντησε με μία σειρά χαμένων ευκαιριών και με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι από τον Τσίρο Ιμόμπιλε στο 33ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα, ένα τραγικό αμυντικό λάθος έδωσε την ευκαιρία στον Αγκουντέλο να βγει απέναντι από τον Στρακόσα και να πλασάρει για το 2-1.

Στο 2ο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό, η Λάτσιο ισοφάρισε εκ νέου μετά από ένα σουτ που χτύπησε στο δοκάρι και στην πλάτη του Προβεντέλ και κατέληξε στα δίχτυα. Ξανά μετά από ελάχιστα λεπτά, η Σπέτσια ανέκτησε το προβάδισμα με κεφαλιά του Χριστόφ ύστερα από εκτέλεση φάουλ.

Η Λάτσιο, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 68ο λεπτό, ο Μιλίνκοβιτς Σάβιτς κατέβασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με άψογο πλασέ έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα. Το γκολ της νίκης διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο κεντρικός αμυντικός, Φραντσίσκο Ατσέρμπι, με ένα τελείωμα που δε θυμίζει αμυντικό.