Ο Τέρι αποκάλυψε τη χειρότερη κίνηση που έκανε ποτέ προπονητής στην Τσέλσι! (vid)
Λίβερπουλ

Βιγιαρεάλ – Λίβερπουλ: Η ψηφιακή ανάλυση ενός χορταστικού ημιτελικού (vid)

Βιγιαρεάλ και Λίβερπουλ έδωσα παράσταση στο Μαδριγάλ. Οι δύο ομάδες όπως φανερώνει και η ψηφιακή ανάλυση είχαν από ένα ημίχρονο.

Εκπληκτικό παιχνίδι στο Μαδριγάλ. Βιγιαρεάλ και Λίβερπουλ τα έδωσαν όλα στον επαναληπτικό της ημιτελικής φάσης του Champions League. Το 2-0 του πρώτου αγώνα στο Άνφιλντ έδινε αέρα grande φαβορί στους «Κόκκινους», ωστόσο η ομάδα του Ουνάει Έμερι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Το «κίτρινο υποβρύχιο» παίζοντας ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο έστειλε μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση.

Η Βιγιαρεάλ παρουσιάστηκε καταιγιστική στο πρώτο μέρος. Το πρώτο 45λεπτο της ανήκε δικαιωματικά. Εξαιρετικό πρέσινγκ χωρίς την μπάλα στα πόδια, γρήγορες μεταβιβάσεις και παιχνίδι κυριαρχίας κατά διαστήματα κόντρα σε μια Λίβερπουλ που έμοιαζε υπνωτισμένη. Ο Ουνάι Έμερι παρουσίασε μια Βιγιαρεάλ που δεν είχαμε δει ξανά φέτος. Μια ομάδα που μπήκε για να παίξει στα ίσια τον αντίπαλο και με ταχύτητα στην επίθεση να προκαλέσει τεράστιες ζημιές.

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube

Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν. Η Λίβερπουλ μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει τα όνειρα της αντιπάλου της και το έκανε με πειστικό τρόπο. Οι «Κόκκινοι» ήταν κυνικοί στην επίθεση. Όποτε πάτησαν το… κουτί προκάλεσαν ανεπανόρθωτες ζημιές στην εστία της Βιγιαρεάλ. Τρία χτυπήματα σε διάστημα δώδεκα λεπτών. Μανέ, Φαμπίνιο και Ντίαζ πέτυχαν τον σκοπό τους και έστειλαν θριαμβευτικά την ομάδα τους στον τελικό του Champions League.

Η ψηφιακή ανάλυση του αγώνα φανερώνει τη άριστη κυκλοφορία της μπάλας από πλευράς Λίβερπουλ στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα του Κλοπ δεν έδειξε να αγχώνεται. Έβαλε την μπάλα κάτω και με το γνώριμο παιχνίδι της σμπαράλιασε την αντίπαλη άμυνα. Οι κινήσεις στον χώρο δούλεψαν με τους παίκτες της Βιγιαρεάλ να αδυνατούν να ακολουθήσουν. Μοιραία η Λίβερπουλ έκανε την απόλυτη ανατροπή και με 3-2 πήρε σπουδαία νίκη μέσα στο Μαδριγάλ. Ουδείς ωστόσο θα ξεχάσει από το χθεσινό την τεράστια προσπάθεια των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος. Το πλάνο του Έμερι δούλεψε άριστα αλλά για 45 λεπτά. Η ψηφιακή ανάλυση μας δείχνει όλες τις λεπτομέρειες του έργου του Ισπανού τεχνικού.