Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Νάπολι

Τώρα που ξύπνησε η Νάπολι είναι πολύ αργά (vid)

Η Νάπολι νίκησε εκτός έδρας την Τορίνο με 1-0, δείχνοντας ότι δεν εγκαταλείπει την προσπάθεια για τον τίτλο παρόλο που βρίσκεται σε μειονεκτική θέση.

Στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής, η Νάπολι φιλοξενήθηκε από την Τορίνο στο Ολυμπιακό στάδιο της πόλης. Οι «παρτενοπέι» ανέβασαν στροφές στο 2ημίχρονο και παρά τις χαμένες ευκαιρίες του Ινσίνιε, πήραν το τρίποντο χάρη στο μοναδικό γκολ της αναμέτρησης από τον Φαμπιάν Ρουίθ.

Έτσι, μείωσαν τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ίντερ στους πέντε βαθμούς. Ωστόσο, η Μίλαν βρίσκεται στη 2η θέση και έχει την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά της από τη Νάπολι στους 7 βαθμούς αν κερδίσει αυτήν την αγωνιστική. Με τρεις αγωνιστικές να απομένουν, η υπόθεση τίτλος εξελίσσεται σε εξαιρετικά δύσκολη εξίσωση για την ομάδα του Σπαλέτι.

Η Τορίνο ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη με την κεφαλιά του Μπελότι, την οποία απέκρουσε με θεαματικό τρόπο ο Οσπίνα.

Η Νάπολι είχε τη μπάλα στην κατοχή της αλλά απείλησε για πρώτη φορά μετά από ένα απευθείας φάουλ του Μέρτενς στο 22ο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν πολύ κακός λόγω των πολλών φάουλ και των συνεχόμενων διακοπών.

Ο Φάμπιαν Ρουίθ «ξελάσπωσε» τον Ινσίνιε

Οι «παρτενοπέι» έχασαν την καλύτερη τους ευκαιρία στο ματς στο 60ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από μαγικό τακουνάκι του Οσιμέν, ο Μέρτενς ανατράπηκε μέσα στην περιοχή. Ωστόσο, ο Ινσίνιε εκτέλεσε από την άσπρη βούλα και νικήθηκε από τον Μπερίσα.

Ο Ιταλός εξτρέμ εξελισσόταν στον μοιραίο παίκτη της Νάπολι, καθώς τρία λεπτά αργότερα, έχασε μοναδική ευκαιρία σε τετ α τετ να πάρει το αίμα του πίσω.

Η Τορίνο απάντησε στις ευκαιρίες στο 67ο λεπτό, με το σουτ του Μπελότι από πλάγια θέση, το οποίο πέρασε λίγο άουτ.

Εν τέλει, στο 73ο λεπτό, η Νάπολι έσπασε τον γόρδιο δεσμό. Οι «παρτενοπέι» πίεσαν ψηλά, ο Φαμπιάν Ρουίθ έκλεψε τη μπάλα και με ατομική προσπάθεια έφτασε μέχρι την περιοχή, όπου τέλειωσε άψογα για το 1-0.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, η ομάδα του Σπαλέτι δεν απειλήθηκε και κράτησε με άνεση το προβάδισμά της.