Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο κλείδωσε μία θέση στα αστέρια για 10η σερί χρονιά (vid)

H Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε εκτός έδρας της Έλτσε με 2-0 και πανηγύρισε τη μαθηματική της έξοδο στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της La Liga, η Ατλέτικο Μαδρίτης, πανηγύρισε την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Έλτσε. Έτσι, διασφάλισε τη μαθηματική της έξοδο στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς διασφάλισε μία θέση στη φετινή πρώτη τετράδα της La Liga.

Μετά τη νίκη επί της Έλτσε, σκαρφάλωσε μάλιστα, στην 3η θέση του ισπανικού πρωταθλήματος, ένα βαθμό μπροστά από την Σεβίλλη. Παράλληλα, βρίσκεται, 6 βαθμούς μακριά από την 5η Μπέτις.

H Ατλέτικο Μαδρίτης άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Ματέους Κούνια. Προηγήθηκαν 14 πάσες πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα. Πρόκειται για τον μεγαλύτερο αριθμό πασών πριν από κάποιο γκολ της Ατλέτικο στη φετινή La Liga. Αυτό ήταν το 6ο φετινό γκολ του Βραζιλιάνου στο ισπανικό πρωτάθλημα. Ο 22χρονος θα μπορούσε να είχε διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του αλλά ο Έντγκαρντ Μπαντία τον νίκησε.

Οι «ροχιμπλάνκος» δεν σταμάτησαν να επιτίθενται αλλα μετά από ένα σημείο άρχισαν να διαχειρίζονται το προβάδισμά τους. Εν τέλει κλείδωσαν τη νίκη στο 62ο λεπτό. Ο Ντε Πολ συνεργάστηκε με τον Γκριζμάν και ο Αργεντίνος έγραψε το 2-0 με κοντινό πλασέ.

Παρά την ήττα, η Έλτσε διασφάλισε ότι για 3η συνεχόμενη σεζόν θα αγωνίζεται στην κορυφαία κατηγορία της Ισπανίας.