Ντόρτμουντ – Παρί: ΔΥΟ δοκάρια σε λίγα δευτερόλεπτα από Μπαπέ και Χακίμι! (vid)
Η Ρεάλ ήδη ετοιμάζει φιέστα στη Μαδρίτη για το πρωτάθλημα πριν την Μπάγερν!
Ντόρτμουντ – Παρί: Θύμισε Χάαλαντ η γκολάρα του Φύλκρουγκ! (vid)
Ο κόσμος της Ντόρτμουντ έδωσε… ρέστα στο ματς με την Παρί! (vid)
Μαρτύρησε τον Ζιρού ο προπονητής του: «Φεύγει για MLS»
Νέος θρίαμβος της Ρεάλ Μαδρίτης: Έπεισε τον Κρόος να πάρει τη μεγάλη απόφαση!
Τσέλσι

Δε λέει η μπάλα να μπει μέσα – Καταιγισμός ευκαιριών στο «Γουέμπλεϊ» (vid)

Συνεχίζεται ο χορός των μεγάλων χαμένων ευκαιριών στο 2ο ημίχρονο του συναρπαστικού τελικού του Κυπέλλου Αγγλίας ανάμεσα στη Λίβερπουλ και την Τσέλσι.

Ο τελικός του Κυπέλλου Ιταλίας εξελίσσεται στον τελικό των χαμένων ευκαιριών. Μετά από μία ώρα παιχνιδιού, η Λίβερπουλ μετράει 11 τελικές και η Τσέλσι από 6 αλλά η μπάλα δε λέει να μπει μέσα. Οι περισσότερες ευκαιρίες είναι κάτι παραπάνω από αξιόλογές και το 0-0 είναι μαγική εικόνα.

Η πρώτη μεγάλη απειλή άνηκε στη Λίβερπουλ με τον Λουίς Ντίαζ στο 4ο λεπτό. Η Λίβερπουλ είχε μπει εξαιρετικά στο ματς, και απειλούσε για τρίτη φορά σε οχτώ λεπτά με τον Κολομβιανό. Ο Μεντί, όμως, έβαλε στοπ στην προσπάθειά του στο 8ο λεπτό.

Η αυτοπεποίθηση των παικτών της Λίβερπουλ στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού περίσσευε και αποτυπωνόταν στη αψεγάδιαστη κυκλοφορία της ομάδας. Η ομάδα του Κλοπ ήταν φανερό ότι έψαχνε να απειλήσει με μπαλιές στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας.

Η Τσέλσι εμφανίστηκε για πρώτη φορά στο γήπεδο στο 22ο λεπτό. Αφού απορρόφησε την πίεση, έγινε το γύρισμα στην καρδιά της περιοχής αλλά το τελείωμα του Πούλισικ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Όταν οι «μπλε» έσπαγαν το πρέσινγκ της Λίβερπουλ γίνονταν επικίνδυνοι. Αυτό έγινε και στο 27ο λεπτό, με τον Πούλισικ να μοιράζει κάθετα στον Αλόνσο αλλά το κοντρόλ του να τον προδίδει, με αποτέλεσμα ο Άλισον να προλάβει τα χειρότερα. Ορισμένες διακοπές για τραυματισμούς μετά το 28ο λεπτό οδήγησαν σε διακοπές που χάλασαν το ρυθμό του ματς.

Το παιχνίδι βρήκε ξανά τη σπίθα του στο 45ο λεπτό. Η μπάλα έφτασε στον Ρόμπερτσον, ο οποίος είδε την κίνηση του Ζότα στην μικρή περιοχή αλλά το τελείωμα του ήταν απογοητευτικό. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ζορζίνιο κινήθηκε ανάμεσα στις γραμμές και πάσαρε κάθετα για τον Λουκάκου, ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ υπό την πίεση του Λουκάκου.

ΔΕΣ ΕΔΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΧΑΜΕΝΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΤΟΥ 1ου ημιχρόνου

Οι χαμένες ευκαιρίες συνεχίζονται και στο 2ο ημίχρονο

Η Τσέλσι ξεκίνησε με καταιγιστικό τρόπο το 2ο 45λεπτο. Μέσα στα πρώτα 3 λεπτά έχασε ισάριθμες ευκαιρίες με Πούλισικ και Αλόνσο. Μία από αυτές, μάλιστα, σταμάτησε στο δοκάρι μετά από απευθείας φάουλ του Αλόνσο.

Η ομάδα του Κλοπ δεν έμεινε αδρανής και απάντησε με την ατομική προσπάθεια του Ντιάζ, να περνάει ελάχιστα άουτ. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει ξανά τον καλό του ρυθμό στο ξεκίνημα της επανάληψης. Λίγα λεπτά αργότερα, το συρτό σουτ του Ντιόγκο Ζότα πέρασε και αυτό λίγο άουτ.

ΑΦΜ: 801539091

Αριθμός Γ.Ε.Μ.Η: 158754938000

Έδρα: Κρέμου, 137. Καλλιθέα