PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Έσταξε… φαρμάκι για τη Μίλαν ο Τσαλχάνογλου: «Καλά να πάθουν!»
Παρί Σεν Ζερμέν: Μπαπέ και Ντεμπελέ «καθάρισαν» σε τρία λεπτά την Λοριάν! (vids)
Τσάβι και Μπαρτσελόνα συμφωνούν ότι… διαφωνούν!
Σοβάρεψαν τα πράγματα στη Λίβερπουλ: Έτοιμος για… τζίφρες ο Σλοτ!
Φέρντιναντ: «Άντρες… εναντίον αγοριών! Τους κατέστρεψε η Άρσεναλ…»
Μπαρτσελόνα: Οι πέντε «αστέρες» που δεν είναι προς πώληση!
Πρόεδρος La Liga: «Να είναι καλά το VAR! Μόνο έτσι δεν θα υπήρχε γκρίνια…»
Αρτέτα σε Ποτσετίνο: «Σε συμπαθώ πολύ! Έπρεπε να κερδίσεις όλα τα τελευταία ματς…» (vid)
Ακραία απόφαση της Μπαρτσελόνα – Πουλάει τον «ηγέτη» της… αλλά γκρινιάζει!
Μουνιαίν: «Μπιλμπάο, αγάπη μου αποχωρώ» – Αποχωρεί ο ηγέτης μετά από 15 χρόνια (vid)
Ο Ράκιτιτς αποκάλυψε τον… νέο σταθμό του Μόντριτς – «Έλα, σε περιμένω!»
Ο Μπαπέ κάνει εύκολη τη ζωή του Αντσελότι… και του Βινίσιους
Οι τρεις επικρατέστεροι για τη θέση του Πιόλι στον πάγκο της Μίλαν
H Λεβερκούζεν κάνει πλάκα σε όποιον θέλει τον Φλόριαν Βιρτζ
Μάντσεστερ Σίτι

Πρωταθλήτρια Αγγλίας για 8η φορά η Σίτι – Ταξίδεψε από την κόλαση στον παράδεισο (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι είναι πρωταθλήτρια Αγγλίας για 4η φορά τα τελευταία πέντε χρόνια μετά από τη νίκη της με 3-2 επί της Άστον Βίλα.

H Mάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Αγγλίας για 8η φορά στην ιστορία της σε μία δραματική τελευταία αγωνιστική στη σεζόν.

Οι «πολίτες» βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στο 70ο λεπτό της εντός έδρας αναμέτρησης κόντρα στην Άστον Βίλα. Με κάποιον τρόπο, όμως, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με τρία γκολ σε πέντε λεπτά έφεραν τούμπα το ματς και κέρδισαν με 3-2.

Την ίδια ώρα, η Λίβερπουλ έκανε το καθήκον της και με ανατροπή κέρδισε τη Γουλβς. Ωστόσο, αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς η Σίτι τερμάτισε πρώτη με 93 βαθμούς και η Λίβερπουλ από πίσω της με 92.

Ας σημειωθεί ότι αυτό ήταν το 4ο πρωτάθλημα της Μάντσεστερ Σίτι τα τελευταία πέντε χρόνια.

Το πιο δραματικό φινάλε μετά το «Agueroooo»

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η κυρίαρχη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Οι «χωριάτες» ήταν κλεισμένοι πίσω αλλά σε γενικές γραμμές δεν απειλούνταν σοβαρά. Την ίδια ώρα, η Σίτι έμοιαζε αρκετά αγχωμένη στις κινήσεις της. Το άγχος μεγάλωσε, όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στη μοναδική καλή τους ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο.

Ειδικότερα, ο Μάτι Κας προωθήθηκε από την αριστερή πτέρυγα και σέντραρε προς το 2ο δοκάρι. Εκεί, ο Λούκας Ντιν νίκησε τον Κανσέλο στον αέρα και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Άστον Βίλα είχε οχυρωθεί στην εστία της αλλά άγγιξε το 2-0 όταν ο Γουότκινς έφυγε στην πλάτη του Λαπόρτ μετά από βολέ του Όλσεν αλλά αστόχησε. Η ομάδα του Τζέραρντ αμυνόταν για τη ζωή της και δυσκόλευε τους γηπεδούχους να φτάσουν σε τελική προσπάθεια.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η Άστον Βίλα σόκαρε τη Μάντσεστερ Σίτι για 2η φορά. Αυτή τη φορά με τον Κουτίνιο στο 69ο λεπτό με ένα απίθανο συρτό σουτ μέσα από την περιοχή.

Η μυθική ανατροπή της Σίτι σε πέντε λεπτά

Η Μάντσεστερ Σίτι, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Βγήκε μέσα από το σκοτάδι μέσα σε πέντε λεπτά. Ειδικότερα, στο 76ο λεπτό, στο 78ο και στο 81ο σκόραρε τρία τέρματα με τον Γκουντογκάν (δις) και τον Ρόντρι.

Το πρώτο νεύμα ελπίδας ήρθε από τον Γκουντογκάν. Ο Γερμανός κινήθηκε στο 2ο δοκάρι και μετά από σέντρα του Στέρλινγκ μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά.

Η στάχτη της ελπίδας είχε ανάψει. Ο Ρόντρι ήρθε δύο λεπτά αργότερα να δυναμώσει τη φλόγα. Με ένα μακρινό συρτό σουτ ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 81ο λεπτό ήρθε η λύτρωση. Ο Ντε Μπρόινε επιχείρησε ένα γύρισμα που έκοψε στη μέση την αντίπαλη άμυνα και ο Γκουντογκάν κινούμενος ξανά στο 2ο δοκάρι έγραψε το τελικό 3-2 με κοντινό πλασέ. Στα υπόλοιπα λεπτά, η Μάντσεστερ Σίτι ροκάνισε το χρόνο για να φτάσει στην πολυπόθητη κατάκτηση του τίτλου.