Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Nations League

Με το δεξί η Ελλάδα στο Nations League, διπλό στη Β. Ιρλανδία! (vid)

Με το γκολ του Τάσου Μπακασέτα, η Ελλάδα πέρασε νικηφόρα από το Μπέλφαστ νικώντας με 1-0 τη Βόρεια Ιρλανδία.

Η Ελλάδα έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο Nations League. Καθώς στο ντεμπούτο του Γκουστάβο Πογέτ σε επίσημο αγώνα στον πάγκο της νίκησε στο «Γουίντσορ Παρκ» του Μπέλφαστ τη Βόρεια Ιρλανδία με 1-0. Έτσι, μπήκε με το δεξί στον 2ο όμιλο της League C, χάρη στο γκολ του Τάσου Μπακασέτα στο 39ο λεπτό.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε τους γηπεδούχους να πιέζουν ψηλά, να δημιουργούν πρόβλημα στην ελληνική κυκλοφορία αλλά να μην είναι απειλητικοί, απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε μεν την κατοχή αλλά επίσης δεν μπορούσε να πλησιάσει με αξιώσεις την περιοχή του Πίκοκ.

Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο εικοσάλεπτο ο ΜακΝερ έδωσε μια πνοή με την πρώτη τελική του αγώνα, σουτάροντας στο 18΄ εκτός περιοχής και βρίσκοντας σε ετοιμότητα τον Βλαχοδήμο.

Η Εθνική «απάντησε» τρία λεπτά αργότερα: ο Μπακασέτας κινήθηκε από δεξιά και σέντραρε με το αριστερό στην καρδιά της άμυνας, όπου ο Γιακουμάκης πήρε την κεφαλιά αλλά τερματοφύλακας των Βορειοϊρλανδών απέκρουσε.

Η Ελλάδα κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και με καλύτερη κυκλοφορία πια και τον Τσιμίκα σε φόρμα, καθώς στο 39ο λεπτό πήρε προβάδισμα στο σκορ. Στο σημείο εκείνο ο Λημνιός κουβάλησε αρκετά μέτρα την μπάλα και βρήκε τον Μπακασέτα που μπήκε στην περιοχή κινούμενος από τον άξονα, κοντρόλαρε και με δεξί συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πίκοκ.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημίχρονου η Εθνική απείλησε ξανά, όταν ο Τσιμίκας έκλεψε και έκανε το ανέβασμα από αριστερά, «έκοψε» στον Μπακασέτα κι εκείνος βρήκε τον άλλο πλάγιο μπακ, τον Ρότα που είχε κάνει το ανέβασμα από δεξιά. Ο αμυντικός της ΑΕΚ επέλεξε να σουτάρει εν κινήσει και αστόχησε, ενώ στο δεύτερο δοκάρι περίμενε ο Γιακουμάκης.

Κατόπιν, οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν και σταδιακά η Ελλάδα έχασε μέτρα. Οι διεθνείς δέχονταν πίεση, δεν μπορούσαν πια να κρατήσουν το ίδιο εύκολα την μπάλα και στο 67΄ κινδύνεψαν, όταν από λάθος του Χατζηδιάκου ο Λάφερτι έδωσε στον ΜακΓκιν, ο οποίος σούταρε πάνω στον Βλαχοδήμο.

Ο Πογέτ προσπάθησε να δώσει φρεσκάδα με τρεις μαζεμένες αλλαγές και αλλάζοντας το σχηματισμό από 4-2-3-1 σε 4-3-3, αλλά δεν κατάφερε να πάρει πολλά πράγματα. Στο 82΄ μπήκε και ο Τζαβέλλας, με τον Πογέτ να αλλάζει για άλλη μια φορά το «φορμάτ», σε 3-5-2 αυτή τη φορά.

Στο 85΄ ένα απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Λάφερτι έστειλε την μπάλα μόλις άουτ, στην τελευταία ευκαιρία των γηπεδούχων, κι ενώ στις καθυστερήσεις ο Μπάλντοκ πήρε το «βάπτισμα του πυρός» με τη γαλανόλευκη φανέλα, γράφοντας την πρώτη διεθνή συμμετοχή του.