Ο Λάμπρου «κάρφωσε» τον Άγιαξ μέσα στο Άμστερνταμ! (vid)
Nations League

Μοιρασιά στη Σεβίλλη, έσωσε την πορτογαλική παρτίδα ο Όρτα (vid)

Με το γκολ του Ρικάρντο Όρτα, η Πορτογαλία έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν».

Η Πορτογαλία έπαιξε χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο βασικό και της έλειψαν πολλά στη Σεβίλλη. Με αποτέλεσμα να κυνηγάει στο σκορ την Ισπανία η οποία βρήκε πρώτη γκολ στο ματς με τον Αλβάρο Μοράτα. Ο Ρικάρντο Όρτα όμως, έσωσε την παρτίδα και τον βαθμό για τους Πορτογάλους στην πρώτη αγωνιστική του Nations League.

Το παιχνίδι δεν έπιασε και υψηλά στάνταρ ρυθμού. Εύλογα μιας και η σεζόν έχει τελειώσει με τους περισσότερους παίκτες να έχουν… σκάσει από κούραση. Η Ισπανία κούνησε πρώτη τα δίχτυα στην πρώτη τελική της με σκόρερ τον Άλαβαρο Μοράτα στο 25′. Οι γηπεδούχοι έφυγαν ωραία στην κόντρα, ο Σαράμπια σέρβιρε στον Μοράτα ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σπρώξει την μπάλα προ κενής εστίας για το 1-0.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; Μοράτα

Στο 62ο λεπτό ο Φερνάντο Σάντος έριξε στο ματς τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ στο 64′ ο Μοράτα είχε την πρώτη καλή στιγμή για την Ισπανία στο δεύτερο μέρος (άουτ το πλασέ του) και δέκα λεπτά αργότερα είχε την ίδια κατάληξη το σουτ του Σαράμπια.

Αφού η Ισπανία δεν κατάφερε να «κλειδώσει» την νίκη, η Πορτογαλία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Όρτα στο 82′. Οι παίκτες του Σάντος κυκλοφόρησαν υπέροχα τη μπάλα από τα δεξιά και ο Κανσέλο έκανε το γύρισμα, με τον Όρτα να πετάγεται στην καρδιά της ισπανικής άμυνα και να γράφει το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.