Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Εθνικές Ομάδες

Κινδυνεύει με υποβιβασμό η Γαλλία – Νέο στραπάτσο από Κροατία (vid)

Η εθνική Γαλλίας έμεινε για 4ο σερί παιχνίδι στο Nations League χωρίς νίκη, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από την εθνική Κροατίας με 1-0.

Η κάτοχος του προηγούμενου Nations League, Γαλλία, δε θα καταφέρει να υπερασπιστεί τον τίτλο της μετά την εντός έδρας ήττα από τη Κροατία με 1-0. Ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λούκα Μόντριτς στο 5ο λεπτό έκανε τη διαφορά. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Κροατίας επί των «μπλε» μετά την ήττα στον τελικό του Μουντιάλ του 2018. Θυμίζουμε ότι στην έδρα της Κροατίας, οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες.

Ο κόουτς των «τρικολόρ», Ντιντιέ Ντεσάν», πραγματοποίησε οχτώ αλλαγές σε σχέση με την ομάδα που παρέταξε στο ισόπαλο ματς με την Αυστρία (1-1). Κιλιάν Μπαπέ και Καρίμ Μπενζεμά ξεκίνησαν στο βασικό σχήμα αλλά δε μπόρεσαν να γράψουν το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ,

Μετά από τρία λεπτά, ο Κονατέ ανέτρεψε τον Μπούντιμιρ μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής σφύριξε την εσχάτη των ποινών. Ο Μόντιτς ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε παρόλο που ο Μενιά άγγιξε τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα.

Η Γαλλία απάντησε αμέσως με ένα μακρινό σουτ του Μπαπέ. Ωστόσο, μία σειρά διαιτητικών αποφάσεων έκανε τους «τρικολόρ» να χάσουν τη ψυχραιμία τους και το ματς ισορρόπησε. Οι γηπεδούχοι έχασαν δύο ευκαιρίες πριν το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου. Αρχικά με τον Νκουνκού και στη συνέχεια με τον Λούκας Ντιν.

Οι Γάλλοι κινδυνεύουν με υποβιβασμό

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το 2ο ημιχρονο, με τον Ίβουσιτς να αρνείται την προσπάθεια του Τσουαμενί. Ο ίδιος αρνήθηκε το γκολ με εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Μπενζεμά λίγο αργότερα. Στη συνέχεια απέκρουσε με τα πόδια την εκτέλεση του Μπαπέ. Η Κροατία απάντησε στις ευκαιρίες με τον Βλάσιτς αλλά ο Μενιάν ήταν σε ετοιμότητα.

Στα τελευταία λεπτά, η Κροατία παρέμεινε κλεισμένη στα καρέ της. Εν τέλει άντεξαν στους κραδασμούς και γλίτωσαν από την κεφαλιά του Κονατέ.

Έτσι, η Γαλλία έμεινε με 2 πόντους μετά από 4 ματς στο γκρουπ Α1. Η Κροατία με τη σειρά της βρίσκεται στη 2η θέση και είναι δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Δανία, η οποία επικράτησε της Αυστρίας με 2-0. Θυμίζουμε ότι η 4η ομάδα του γκρουπ θα πέσει κατηγορία ενώ η 1η θα παίξει στα ημιτελικά των play off για να διεκδικήσει τον τίτλο.