Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Καν: «Μπράβο στην Μπάγερν και στον Τούχελ που με… τακτικάρες μας πήγε στα ημιτελικά»!
Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν αθάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η «ξενέρα» του Κριστιάνο για τα νέα χάλια της Γιουνάιτεντ (pics/vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει ξεκινήσει πολύ άσχημα την αναμέτρηση της

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν ξεκίνησε βασικός στην πρεμιέρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ. Ο Έρικ Τεν Χαγκ τον άφησε στον πάγκο για το ματς κόντρα στην Μπράιτον, καθώς ακόμα δεν είναι έτοιμος από πλευράς φυσικής κατάστασης.

«Ο Κριστιάνο δουλεύει πολύ σκληρά για να φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα φυσικής κατάσταστης. Θα χρειαστεί χρόνο. Ξεκίνησε την προετοιμασία την περασμένη εβδομάδα. Επομένως, εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα βελτιωθεί» είπε χαρακτηριστικά.

Έτσι, ο Πορτογάλος παρακολουθούσε αποσβολωμένος από τον πάγκο την ομάδα του να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο. Η «ξενέρα» στο πρόσωπό του ήταν φανερά ζωγραφισμένη, και οι τηλεοπτικές κάμερες την απαθανάτισαν. Όπως φαίνεται από τις παρακάτω εικόνες, ο Πορτογάλος είναι φανερά ξενερωμένος από τη διαφαινόμενη ήττα της ομάδας του.

Μετά το πρώτο γκολ, μάλιστα, προσπάθησε να ενθαρρύνει τους συμπαίκτες του με μία κίνηση των χεριών του. Ωστόσο, αυτό αποδείχτηκε ανώφελο, καθώς λίγα λεπτά αργότερα, οι «κόκκινοι διάβολοι» δέχτηκαν και 2ο γκολ.

Νέα σεζόν ίδιες κακές αμυντικές συνήθειες για τη Γιουνάιτεντ (vid)

Με το αριστερό ξεκίνησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την αναμέτρηση με την Μπράιτον στην πρεμιέρα της Πρέμιερ Λιγκ. Ειδικότερα, μετά από 45 λεπτά παιχνιδιού βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-0.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα έπεσε στα πόδια του Μπρούνο, ο οποίος υπό καλές προϋποθέσεις αστόχησε στο 6ο λεπτό. Οι παίκτες του Τεν Χαγκ ήταν φανερό ότι ήθελαν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια του και ρίσκαραν ακόμη και όταν πιέζονται ψηλά από τη Μπράιτον. Αυτό οδήγησε σε κάποια λάθη νωρίς στο ματς που δεν κόστισαν, όμως.

Η Γιουνάιτεντ έκανε αρκετές λάθος επιλογές στο επιθετικό της μισό, με συνέπεια να αδυνατεί να απειλήσει στο πρώτο 25λεπτο. Η Μπράιτον μπορεί να μην έχει την κατοχή αλλά ήταν πιο ουσιαστική με τη μπάλα.

Έτσι, στο 30ο λεπτό, ο Γουέλμπεκ εκμεταλλεύτηκε μία αδράνεια στο κέντρο της άμυνας των γηπεδούχων και έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκρος για το 1-0.

Το εφιαλτικό ξεκίνημα της Γιουνάιτεντ συνεχίστηκε, καθώς δέχτηκε 2ο γκολ στο 40ο λεπτό. Αυτή τη φορά, η φάση ξεκίνησε από την περιοχή της Μπράιτον. Η ομάδα του Τεν Χαγκ πίεζε ψηλά αλλά οι «γλάροι» απορρόφησαν την πίεση και έφτασαν μέχρι την άλλη άκρη του γηπέδου. Εκεί, ο Ντε Χέα δεν κατάφερε να συγκρατήσει το σουτ του Μαρτς και σε 2ο χρόνο, ο Γκρος έγραψε το 2-0.