Άρσεναλ

Η Άρσεναλ δεν έχει τον Θεό της – Έχει τον Ζεσούς (vid)

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γκάμπριελ, Ζεσούς, η Άρσεναλ επικράτησε εντός έδρας της Λέστερμ με 4-2, με το τελικό σκορ να την αδικεί.

Η Άρσεναλ δήλωσε βροντερό παρόν στην Πρέμιερ Λιγκ με την εντός έδρας νίκη της με 2-0 επί της Λέστερ. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, κέρδισε τη Λέστερ πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 4-2. Έτσι, η ομάδα του Αρτέτα έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν με διαφορά ο Γκαμπριέλ Ζεσούς. Ο Βραζιλιάνος σκόραρε 2 γκολ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν ο ενορχυστρωτής κάθε επίθεσης της ομάδας του. Ο Ζεσούς ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις και αν ήταν πιο προσεκτικός θα μπορούσε να μετρήσει ακόμη και 5 γκολ.

Εκ των πρωταγωνιστών ήταν και ο Γουίλιαμ Σαλιμπά με εξαιρετική εμφάνιση παρά το αυτογκόλ.

Από την άλλη πλευρά, η Λέστερ ανέδειξε τα τεράστια αμυντικά της προβλήματα, με το τελικό σκορ να την κολακεύει.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε αποκλειστικά στην Άρσεναλ. Με εξαίρεση το πρώτο 20 λεπτό και την ευκαιρία του Φοφανά στο 4ο λεπτό, οι «κανονιέρηδες» είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα,

Μετά το 20ο λεπτό άρχισαν να κυκλοφορούν με μεγαλύτερη ταχύτητα τη μπάλα σε μικρούς χώρους. Αρχικά, προειδοποίησαν με την κεφαλιά του Τζάκα να καταλήγει στο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι είχαν εγκατασταθεί στην εστία της Λέστερ και άνοιξαν το σκορ στο 23ο λεπτό με μία απίθανη λόμπα. Ο 25χρονος διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και αυτά της ομάδας του στο 35ο λεπτό με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι μετά από κόρνερ.

Ο Βραζιλιάνος ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις και έχασε ακόμη 2 ευκαιρίες μέχρι το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, σε αμφότερες τις περιπτώσεις ο Γουόρντ κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Λέστερ κέρδισε πέναλτι αλλά με τη συνδρομή του VAR, ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφασή του.

Ο Ζεσούς έκανε τα πάντα και συνέφερε

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η Λέστερ μείωσε σε 2-1 μετά από αυτογκόλ με το κεφάλι του Γουίλιαμ Σαλιμπά στο 53ο λεπτό.

Η απάντηση της ομάδας του Αρτέτα ήταν άμεση. Μετά από ένα τραγικό λάθος του Γουόρντ, ο Τζάκα έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

Οι «αλεπούδες» χωρίς να είναι απειλητικοί μπήκαν ξανά στο παιχνίδι στο 74ο λεπτό. Αυτή τη φορά, ο Μάντισον από πλάγια θέση από την αριστερή πλευρά «νίκησε» τον Ραμσντέιλ.

Ωστόσο, δε μπόρεσε να το χαρεί για πολύ, διότι ο Μαρτινέλι δύο λεπτά αργότερα σκόραρε με άπιαστο σουτ το 4-2. Την ασίστ έδωσε ο πρωταγωνιστής του ματς, Γκαμπριέλ Ζεσούς.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα ακόμη δοκάρι και δύο πολύ καλές τελικές του Νκέτια μέχρι το τέλος του αγώνα αλλά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ.