Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Μάντσεστερ Σίτι

Ο Χάαλαντ κέρδισε πέναλτι με θέατρο… σε φιλανθρωπικό ματς (vid)

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ κέρδισε πέναλτι, κάνοντας θέατρο στο φιλικό ματς φιλανθρωπικού χαρακτήρα με αντίπαλο τη Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου».

Ισόπαλος 3-3 ήρθε ο φιλικός αγώνας της Μπαρτσελόνα με τη Μάντσεστερ Σίτι, του οποίου τα κέρδη από τα έσοδα θα δοθούν σε ασθενείς με πλαγία αμυοτροφική σκλήρυνση ή αλλιώς την νόσο του κινητικού νευρώνα (ALS).

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε χθες (25/8) το βράδυ, με τον Πεπ Γκουαρντιόλα να ταξιδεύει στο «Καμπ Νου» ως αντίπαλος της Μπαρτσελόνα για καλό σκοπό.

Το φιλικό ματς χαρακτηρίστηκε από επικές γκάφες αλλά και ένα πέναλτι «ανακάλυψη» του διαιτητή. Ειδικότερα, με το σκορ στο 3-2 υπέρ της Μπαρτσελόνα, ο Έρλινγκ Χάαλαντ «εκβίασε» ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Νορβηγός ένιωσε ένα ανεπαίσθητο άγγιγμα του Κρίστενσεν στο πόδι και σωριάστηκε στο χορτάρι σαν να τον χτύπησε ηλεκτρικό ρεύμα. Ο διαιτητής λειτούργησε πολύ αυστηρά και τιμώρησε τη Μπάρτσα με την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ριγιάντ Μαχρέζ, ο οποίος ευστόχησε για το τελικό 3-3.

Κάνε Like στη σελίδα μας στο Facebook και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Το φιλικό των λαθών

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές, δοκιμάζοντας παίκτες που δεν έχουν πάρει αρκετό χρόνο συμμετοχής στο ξεκίνημα της σεζόν. Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα το ματς, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες στα πρώτα πέντε λεπτά.

Ωστόσο, μία τραγική αντίδραση του κίπερ των «μπλαουγκράνα», Ινάκι Πένια, έδωσε στον Χούλιαν Αλβάρεζ την ευκαιρία να σκοράρει ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του. Η αντίδραση των Καταλανών ήταν άμεση και με ένα σουτ του Ομπαμεγιάνγκ από πλάγια θέση ισοφάρισαν σε 1-1.

Τα λάθη συνεχίζονταν από τις δύο μεριές σε όλο το ματς. Ο Ντε Μπρούιν αυτή τη φορά έκανε λάθος πάσα στο 65ο λεπτό και ο Ντε Γιονγκ είχε εύκολο έργο για το 2-1.

Το πιο ωραίο γκολ της βραδιάς σημειώθηκε από τον Πάλμερ μετά από εξαιρετική συνεργασία του Μαχρέζ και του Κανσέλο στο 75ο λεπτό.
Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε ξανά με 3-2 με υπέροχο τελείωμα του Ντεπάι στο 78ο λεπτό. Το τελικό 3-3 σημείωσε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Ριγιάντ Μαχρέζ.