Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος

Με σπουδαίο Στέρλινγκ, η Τσέλσι κατατρόπωσε τις «αλεπούδες»! (vid)

Με δυο γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ, η Τσέλσι έκαμψε την αντίσταση της Λέστερ με 2-1 φτάνοντας στις 2 νίκες φέτος.

Η Τσέλσι έφτασε στη δεύτερη νίκη τη φετινή σεζόν στο αγγλικό πρωτάθλημα. Με ηγέτη τον Ραχίμ Στέρλινγκ οι μπλε του Λονδίνου επικράτησαν της Λέστερ με 2-1 στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Ο Άγγλος διεθνής εξτρέμ έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά για τους Λονδρέζους. Μιας και από το 28ο λεπτό έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Γκάλαχερ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτη φορά στο έβδομο λεπτό, με τον Λόφτους-Τσικ. Η πρώτη κίτρινη του Γκάλαχερ ήρθε στο 22′, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο μέσος της Τσέλσι χρεώθηκε με δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Ωστόσο, αυτό δεν πτόησε την Τσέλσι. Παρόλο που ο Μπαρνς στο 36ο λεπτό σκόραρε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε από τον διαιτητή, Τίρνεϊ.

Κάνε Like στη σελίδα μας στο Facebook και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας Στέρλινγκ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Τόμας Τούχελ. Καθώς ο Στέρλινγκ με πανέμορφο γκολ άνοιξε το σκορ και τον… προσωπικό του λογαριασμό με τη φανέλα της Τσέλσι. Λίγο αργότερα, ο Άγγλος είχε ευκαιρία και για δεύτερο γκολ, αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Γουόρντ..

Στο 63ο λεπτό ο Χάβερτζ έδωσε έτοιμο γκολ στον Στέρλινγκ για το 2-0 της Τσέλσι. Παρότι οι μπλε ήταν με 10 παίκτες για ενάμιση ημίχρονο σχεδόν, αυτό δεν φάνηκε καθόλου στον αγωνιστικό χώρο. Το μόνο που κατάφερε η Λέστερ ήταν να μειώσει στο 67′ με τον Μπαρνς. Αν και είχαν ορισμένες ευκαιρίες για ισοφάριση, οι «αλεπούδες» δεν κατόρθωσαν να φτάσουν στο 2-2. Έτσι, η Τσέλσι ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας με 2 νίκες, 1 ήττα και 1 ισοπαλία.