Μπαρτσελόνα: Σοβαρά υποψήφιος εκ των έσω για αντι-Τσάβι!
Μπάγερν VS Άρσεναλ, Σίτι VS Ρεάλ: Οι ενδεκάδες των τιτανομαχιών! (vid)
Μπαρτσελόνα: Στα… τάρταρα τα αποδυτήρια μετά τον αποκλεισμό από την Παρί!
Ατλέτικο Μαδρίτης: Θέλει τον παίκτη που… την κάνει από τη Γιουβέντους!
Τσέλσι: Ο λόγος που ο Τζάκσον πήγε να «κλέψει» το πέναλτι από τον Πάλμερ!
Μπάγερν: Το σχόλιο του Κέιν για τον Νάγκελσμαν!
Η Ρεάλ βρήκε τον αμυντικό που έψαχνε στην Άρσεναλ!
«Ντόπαρε» τους παίκτες της Άρσεναλ ο Αρτέτα με τις δηλώσεις του!
Champions League

Σεβίλλη – Μάντσεστερ Σίτι: Ο Χάαλαντ δεν αστειεύεται! (vid)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος σκόραρε δις, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε εκτός έδρας της Σεβίλλης με σκορ 4-0.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ άκουσε και διάβασε πολλά μόλις πήγε στη Μάντσεστερ Σίτι. Αλλά εκείνος ξέρει πολύ καλά τι πρέπει να κάνει και πως να το κάνει. Ήδη οι εμφανίσεις του νεαρού φορ έχουν σκορπίσει… τρόμο στην Αγγλία, αφού δεν σταματάει να σκοράρει.

Κάτι ανάλογο έχει κατά νου να πράξει και στο Champions League. Ο σούπερ σταρ της αγγλικής ομάδας σημείωσε δύο γκολ στην εκτός έδρας νίκη της Σίτι επί της Σεβίλλης στο 4-0 για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Μάντσεστερ Σίτι ήταν εκείνη που έδειξε τα… δόντια της. Οι φιλοξενούμενοι όσο περνούσαν τα λεπτά ανέβαζαν ολοένα και περισσότερο την πίεσή τους και έδειχναν πως ήταν απλά θέμα χρόνου μέχρι να πετύχουν το πρώτο τους τέρμα.

Αυτό μπήκε από τον… συνήθη ύποπτο. Τον Έρλινγκ Χάαλαντ. Ο νεαρός στράικερ δεν άργησε να πανηγυρίσει το πρώτο του τέρμα με τους πρωταθλητές Αγγλίας στα ευρωπαϊκά σαλόνια. Ο Φόντε βρήκε ωραία τον Ντε Μπρούιν και εκείνος με τη σειρά τον Νορβηγό φορ που έκανε το 1-0 στο 20′. Η Σεβίλλη προσπάθησε να αντιδράσει, να βγει μπροστά και να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Αλλά αυτό φάνταζε πολύ δύσκολο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι είχε όρεξη για περισσότερα γκολ. Και τα σημείωσε. Το 2-0 ήρθε από τον Φόντεν στο 58′ με τον Άγγλο μέσο να δείχνει την ποιότητά του όχι μόνο στη δημιουργία, αλλά και στην εκτέλεση. Η Σίτι πανηγύρισε ακόμη ένα τέρμα. Ο Χάαλαντ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με τον κορυφαίο παίκτη των Άγγλων να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων.

To τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντίας στο 92′.