Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
H αδιανότητη «ποδιά» του Μπαπέ στον αμυντικό της Λοριάν (vid)
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή

Παρί – Γιουβέντους: Μπαπέ το μεγαλείο σου και η πρεμιέρα δική σου! (vid)

Μολονότι στο δεύτερο ημίχρονο αγχώθηκε, εν τέλει η Παρί νίκησε τη Γιουβέντους χάρη στα δυο γκολ του Κιλιάν Μπαπέ.

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της Παρί Σεν Ζερμέν στο φετινό Champions League. Οι πρωταθλητές Γαλλίας είναι πιο φιλόδοξοι από ποτέ στην Ευρώπη. Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός και έπρεπε να έρθει το πρώτο τρίποντο. Με κόπο κι ιδρώτα όπως φάνηκε στην εξέλιξη του ντέρμπι με τη Γιουβέντους, η Παρί επικράτησε των Ιταλών με 2-1. Σκόρερ και των δυο γαλλικών γκολ ο Κιλιάν Μπαπέ, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Γουέστον ΜακΚένι.

Εν γένει το παιχνίδι στο «Παρκ Ντε Πρενς» ήταν ισορροπημένο. Η Παρί κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, η Γιουβέντους πήρε τα ηνία στο δεύτερο. Μόλις στο 5′ ο Κιλιάν Μπαπέ με πανέμορφο γκολ ύστερα από ασίστ του Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ. Στο 19ο λεπτό ο Ντοναρούμα έκανε τρομερή απόκρουση σε κεφαλιά του Αρκάντιους Μίλικ. Η μπάλα «μίλησε» και τιμώρησε επί της ουσίας τη Γιουβέντους λίγο αργότερα. Στο 22ο λεπτό ειδικότερα, ο Μπαπέ με ψύχραιμη προβολή διπλασίασε τα γκολ της Παρί.

Κάνε Like στη μας σελίδα στο Facebook και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας Μπαπέ

Έβγαλε αντίδραση η Γιουβέντους, αλλά μέχρι εκεί…

Στο όγδοο λεπτό της επανάληψης, οι «μπιανκονέρι» μείωσαν με την κεφαλιά του ΜακΚένι. Το σύνολο του Αλέγκρι «ζωντάνεψε» για τα καλά, με τους παίκτες του Γκαλτιέ να κατεβάζουν ταχύτητα. Στο 58′, ξανά ο Ντοναρούμα αρνήθηκε γκολ της Γιούβε, αυτή τη φορά στον Ντούσαν Βλάχοβιτς.

Στο 89ο λεπτό ήρθε η σειρά του Περίν να κάνει σπουδαία επέμβαση. Ο Ιταλός τερματοφύλακας είπε όχι στο σουτ του Νεϊμάρ, ενστικτωδώς. Έτσι, δεν άλλαξε κάτι στο Παρίσι, με την Παρί να μπαίνει με το δεξί στη διοργάνωση.