Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)
Η Ίντερ πανηγύρισε το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Μίλαν! (vids)
Μίλαν – Ίντερ: Ο Τουράμ «τελειώνει» τη Μίλαν και το Πρωτάθλημα! (vid)
Γκολ τίτλου για την Ίντερ, με τον Ατσέρμπι να «καρφώνει» τη Μίλαν! (vid)
Αποκαλύφθηκε ο διάλογος των διαιτητών για τη μεγάλη φάση της Μπαρτσελόνα!
Άντζελο Σίνα, ο αφανής ήρωας του Ολυμπιακού με τις απίστευτες αποκρούσεις του! (vid)
Μόντριτς για επιστροφή στην Premier League: «Ποτέ δε ξέρεις»!
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΗ ΜΙΛΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕ! (vids)
Ο Αρτέτα έδωσε μία μοναδική απάντηση όταν ρωτήθηκε ποιους παίκτες θα αγόραζε με 1 δις λίρες! (vid)
Φουλ για το τρόπαιο ο Ολυμπιακός με ΤΡΙΑ γκολ σε επτά λεπτά! Όνειρο το 3-0 με ψαλιδάκι! (vids)
Τρομερή Μπολόνια, 2-0 μέσα στο «Ολίμπικο» στο ημίχρονο! (vid)
Αποχωρεί από την Τσέλσι ο Τιάγκο Σίλβα!
Serie A

Με στόφα πρωταθλήτριας η Μίλαν – Αγχωτικό διπλό στη Γένοβα! (vid)

Αν και πήγε να κάνει τη ζημιά στη Μίλαν, τελικά η Σαμπντόρια δεν μπόρεσε να σταματήσει τη... λαβωμένη πρωταθλήτρια Ιταλίας!

Απόδραση από το «Λουίτζι Φεράρις» για τη Μίλαν. Ακόμα και με αντίξοες συνθήκες λόγω αριθμητικού μειονεκτήματος στο δεύτερο ημίχρονο, οι πρωταθλητές Ιταλίας έκαμψαν την αντίσταση της Σαμπντόρια με 2-1. Έτσι, ανέβηκε εκ νέου στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Serie A, ούσα μαζί με τη Νάπολι, στους 14 βαθμούς. Η ομάδα της Γένοβας με δυο βαθμούς σε έξι αγώνες, είναι στη 18η θέση…

Το φαβορί επέβαλε τον ρυθμό του από την αρχή του ματς. Με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόλις στο έκτο λεπτό με δράστη τον Μεσίας. Ο 31χρονος εξτρέμ της Μίλαν πέτυχε το πρώτο του τέρμα στη φετινή Serie A με τη φανέλα των «ροσονέρι». Μια καταπληκτική ενέργεια του Λεάο που συνδυάστηκε με τον Ζιρού. Τελικός αποδέκτης της μπάλας ο Μεσίας που με τη μία πλάσαρε τον Αουντέρο που ομολογουμένως φέρει ευθύνη στο γκολ.

Η γηπεδούχος ομάδα αντέδρασε πέντε λεπτά μετά με την τεράστια ευκαιρία του Τσούρισιτς. Η μπάλα μετά το σουτ του Σέρβου εξτρέμ χτύπησε στο δοκάρι του Μενιάν. Στο 21′ η Μίλαν πέτυχε δεύτερο γκολ στο παιχνίδι, με τον Λεάο να σερβίρει με σέντρα στον Ντε Κέτελαρ. Ωστόσο, μετά τη συμβουλή και του VAR, ο διαιτητής ακύρωσε το τέρμα του Βέλγου και δεν τον άφησε να χριστεί σκόρερ για πρώτη φορά με τη φανέλα της Μίλαν.

Κάνε Like στη νέα σελίδα μας στο Facebook και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Κινδύνεψε η Μίλαν, αλλά τα κατάφερε

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τη Μίλαν. Μιας και στο 47ο λεπτό ο Λεάο αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα (σ.σ. την πρώτη την πήρε στο 17′) και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια του «Λουίτζι Φεράρις». Η Σαμπντόρια εκμεταλλεύτηκε αυτό το γεγονός ισοφαρίζοντας το παιχνίδι με τη συμπλήρωση μιας ώρας του. Σκόρερ ο Τζούρισιτς με κεφαλιά. Ο Σέρβος πέτυχε το γκολ στο 57′ για την ακρίβεια, αλλά ο ρέφερι χρειάστηκε τρία λεπτά εν τέλει για να το καταλογήσει.

Όμως, η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ. Καθώς στο 65′ η Μίλαν κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ολιβιέ Ζιρού που σκοράρει για δεύτερη συνεχόμενη αναμέτρηση του ιταλικού πρωταθλήματος. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας άντεξε την πίεση της ομάδας του Τζιανπάολο, ο οποίος στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε…