Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Serie A

Ο Μπονούτσι έσωσε μια (χ)αμένη παρτίδα της Γιουβέντους κόντρα στη Σαλερνιτάνα! (vids)

Η Σαλερνιτάνα πήγε να πετύχει σπουδαίο διπλό μέσα στο Τορίνο επί της Γιουβέντους, αλλά η τύχη της γύρισε την πλάτη στις καθυστερήσεις!

Απίστευτο παιχνίδι στο «Allianz Stadium» την ώρα που η Εθνική Ελλάδας έπαιρνε πρόκριση στα προημιτελικά του Eurobasket! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδινε τη χαριστική βολή στους Τσέχους και ο Λεονάρντο Μπονούτσι έσωσε τα προσχήματα για τη Γιουβέντους. Απίθανο φινάλε στο Τορίνο, με το ματς να λήγει μετά από 100 λεπτά! Το τελικό 2-2 τα είχε όλα από όλες τις απόψεις.

Συγκινήσεις, κόκκινες κάρτες, δυο πέναλτι, γκολ στις καθυστερήσεις, ακυρωθέν γκολ νίκης της Γιούβε… Και μια Σαλερνιτάνα κάτι παραπάνω από αξιόμαχη! Με αυτά και με αυτά, η Γιουβέντους έπιασε στην έβδομη θέση τη Ρόμα στους 10 βαθμούς. Με τους φιλοξενούμενους να είναι τρεις βαθμούς πίσω.

Οι παίκτες του Νίκολα έδειξαν τις διαθέσεις τους από την αρχή, με τον Πιόντεκ να πέφτει στην περιοχή, αλλά τον διαιτητή να μην δίνει πέναλτι. Έδειξαν επίσης πως δεν θα καθίσουν να χάσουν έτσι απλά από τους «μπιανκονέρι». Έτσι, στο 18ο λεπτό ο Αντόνιο Καντρέβα άνοιξε το σκορ σοκάροντας τους γηπεδούχους.

Κάνε Like στη νέα σελίδα μας στο Facebook και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας Καντρέβα

Η Γιουβέντους έβγαλε αντίδραση στο 39ο λεπτό με το ακυρωθέν γκολ του Ντούσαν Βλάχοβιτς. Αλλά, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η Σαλερνιτάνα με πέναλτι έκανε το 0-2 με τον Πιόντεκ! Το σύνολο του Αλέγκρι δεν θα μπορούσε να αφήσει άλλο την κατάσταση έτσι και στο 51ο λεπτό μείωσε με τον Μπρέμερ. Ο πρώην στόπερ της Τορίνο εξιλεώθηκε για το χέρι που έκανε από το οποίο προήλθε το πέναλτι και εν συνεχεία το δεύτερο γκολ της Σαλερνιτάνα.

Έπειτα, το γήπεδο… έγειρε, με τους Βλάχοβιτς και Μίλικ να απειλούν. Για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις του αγώνα και να δούμε μια τρέλα! Συγκεκριμένα, η Γιουβέντους κέρδισε πέναλτι στο 91′, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Μπονούτσι. Ο Σέπε το έπιασε, όμως ο αρχηγός της Γιούβε πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Ο Μίλικ έκανε buzzer beater στο 90+4′ με κεφαλιά. Αλλά εν τέλει το γκολ ακυρώθηκε εξαιτίας του Μπονούτσι! Μιας και πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας επηρεάζοντας τη φάση. Στο μεσοδιάστημα, υπήρξε σύρραξη των παικτών των δυο ομάδων!