Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Ρόμα

Ντιμπάλα ο «πυροσβέστης» – Η Ρόμα έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε (vid)

Στην κακή της βραδιά, η Ρόμα ευτύχισε να έχει τον Πάουλο Ντιμπάλα σε κέφια, με αποτέλεσμα να κερδίσει εκτός έδρας την Έμπολι με 2-1.

Η Ρόμα τα βρήκε σκούρα εκτός έδρας απέναντι στην Έμπολι αλλά πέρασε από το στάδιο «Κάρλο Καστελάνι» στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Μουρίνιο πετάει την εμφάνιση και κρατάει το τρίποντο. Μοναδικός διακριθέντας για τους «τζιαλορόσι» ήταν ο Πάουλο Ντιμπάλα, ο οποίος με 1 γκολ και 1 ασίστ «έβγαλε το φίδι από την τρύπα».

Με αυτήν την νίκη η Ρόμα βρίσκεται στη 4η θέση με 13 βαθμούς μαζί με την Ουντινέζε. Μπροστά της έχει τρεις ομάδες με ένα μόλις περισσότερο βαθμό.

Η Ρόμα ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση ανοίγοντας από νωρίς το σκορ. Αρχικά προειδοποίησε με το δοκάρι του Ντιμπάλα στο 7ο λεπτό από κοντινή απόσταση.

Εφτά λεπτά αργότερα, ο Αργεντίνος μέσος ξεδίπλωσε την ποιότητά του στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ντιμπάλα παρέλαβε το ριμπάουντ εκτός περιοχής μετά από ένα κακό διώξιμο. Έτσι, ζύγισε το πόδι του και δεν το πολυσκέφτηκε. Σούταρε με το αριστερό πλασέ και έκανε ένα ακόμη προσωπικό του γκολ να μοιάζει με μία ακόμη μέρα στη δουλειά.

Μετά από την επίτευξη του 1-0, η Ρόμα κλείστηκε αδικαιολόγητα στο καβούκι της. Έδωσε τη μπάλα στην Έμπολι, η οποία απείλησε για πρώτη φορά στο 23ο λεπτό. Μετά από σέντρα, ο Σατριανο έπιασε την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Ρουί Πατρίσιο σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ήθελε να παίξει το παιχνίδι των αντεπιθέσεων με μακρινές μπάλες μετά την ανάκτηση της κατοχής. Ωστόσο, τα περισσότερα γεμίσματα ήταν άστοχα. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, έφτασαν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή στο 30΄αλλά το σουτ του Πελεγκρίνι κατέληξε κόρνερ.

Η Ρόμα πλήρωσε τελικά αυτήν την προσέγγιση της στο παιχνίδι στο 43ο λεπτό. Μετά από μία σέντρα στην περιοχή, ο Τσελίκ αδράνησε και ο Μπατινέλι με κεφαλιά ψαράκι ισοφάρισε σε 1-1.

Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, ο Ιμπάνιεζ άγγιξε το 2-1 αλλά οι αμυντικοί της Έμπολι έδιωξαν πάνω στη γραμμή.

Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε η Ρόμα

Η Έμπολι έχασε την καλύτερη της ευκαιρία στο 70ο λεπτό με το χαμένο τετ α τετ του Σατριάνο.

Η Ρόμα απάντησε στην ευκαιρία με δικό της γκολ. Για μία ακόμη φορά η ποιότητα του Ντιμπάλα «ξελάσπωσε» τους Ρωμαίους. Στο 72ο λεπτό, ο Αργεντίνος έβγαλε συστημένη σέντρα στον Έιμπραχαμ, ο οποίος είχε εύκολο έργο για το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι για ύπνο στο 80ο λεπτό μετά το κερδισμένο πέναλτι του Ιμπάνιεζ. Ωστόσο, η εκτέλεση του Πελεγκρίνι σταμάτησε το δοκάρι.

Στα τελευταία 10 λεπτά, η Έμπολι πίεζε ψηλά και σημάδεψε με τη σειρά της το δοκάρι μετά από συρτό σουτ του Άκπρο. Ο ίδιος παίκτης αντίκρισε απευθείας την κόκκινη λίγα λεπτά αργότερα, αφήνοντας με 10 την ομάδα του.

Η Ρόμα έχασε στο τέλος σπουδαία ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη με τον Μπελότι αλλά τελικά αυτό δεν της κόστισε τους 3 βαθμούς.