Δύο πιστολιές της Σπόρτινγκ και… κάτω η Τότεναμ (vid)

Η Σπόρτινγκ κρατούσε το καλύτερο για το τέλος. Δύο γκολ στις καθυστερήσεις και τεράστια νίκη (2-0) επί της Τότεναμ.

Σπόρτινγκ Λισαβώνας και Τότεναμ βάδιζαν ολοταχώς σε ένα ωραιότατο 0-0. Οι Πορτογάλοι όμως στο φινάλε βομβάρδισαν δύο φορές την εστία των «Σπιρουνιών» και πήραν μια σπουδαία νίκη. Παουλίνιο και Αρτούρ οι σκόρερς των γηπεδούχων.

To ματς

Στην πρεμιέρα επικράτησαν των αντιπάλων τους ξεκινώντας με το δεξί στη διοργάνωση. Απόψε στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Champions League τέθηκαν αντιμέτωποι. Σπόρτινγκ Λισαβώνας και Τότεναμ διασταύρωσαν τα ξίφη τους στην πορτογαλική πρωτεύουσα. Στόχος και των δύο η νίκη, η οποία θα τους έδινε από νωρίς προβάδισμα πρόκρισης και πρωτιάς στον όμιλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Λονδρέζους να έχουν τον έλεγχο. Με τους Κέιν και Σον να πιέζουν ψηλά, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε κέρδισε μπάλες και πήρε την κατοχή πιέζοντας πρώτη για το γκολ. Από το 15′ και μετά όμως η Σπόρτινγκ πήρε μέτρα στο γήπεδο. Από τη στιγμή που κράτησε στο ξεκίνημα η πορτογαλική ομάδα ανέκτησε ψυχολογία και βγήκε μπροστά.

Οι προσπάθειές της ωστόσο έπεφταν τις περισσότερες φορές πάνω στην καλά οργανωμένη άμυνα της Τότεναμ. Όσο και να προσπάθησαν όμως και οι δύο ομάδες το σκορ στα πρώτα 45′ δεν άλλαξε. Μαγική στιγμή στο 46′ με πρωταγωνιστή τον ταλαντούχο Έντουαρντς να περνά τους πάντες όμως να βρίσκει τον Λιορίς Κέρβερο στην εστία της Τότεναμ. Το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν το γκολ έχοντας ωστόσο ως βασικό τους μέλημα να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα. Όσο και να προσπάθησαν οι δύο μονομάχοι να αλλάξουν δεν έδειχναν να τα καταφέρνουν. Όλα αυτά μέχρι το χρονόμετρο να δείξει το 90ο λεπτό. Λίγο πριν το φινάλε η Σπόρτινγκ βρήκε τη μεγάλη ευκαιρία και δεν αστόχησε. Ο Παουλίνιο βρήκε τον στόχο και οι Πορτογάλοι σόκαραν τους Λονδρέζους. Σαν να μην έφθανε αυτό στο 93′ ήρθε η χαριστική βολή από τον Αρτούρ. Τελικό σκορ 2-0.