Η Ίντερ πάει για… δυναστεία – Οι δύο παιχταράδες που έχει κλείσει για του χρόνου
Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)
Η Ίντερ πανηγύρισε το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Μίλαν! (vids)
Μίλαν – Ίντερ: Ο Τουράμ «τελειώνει» τη Μίλαν και το Πρωτάθλημα! (vid)
Τέλος η σεζόν για τον αστέρα της Μπάγερν – Χάνει και το EURO 2024!
Γκολ τίτλου για την Ίντερ, με τον Ατσέρμπι να «καρφώνει» τη Μίλαν! (vid)
Αστεράτη Μπολόνια, ξέρανε τη Ρόμα μες στο «Ολίμπικο»!

Το μαγικό αριστερό πόδι του Τσιμίκα δημιούργησε μεγάλη νίκη για τη Λίβερπουλ! (vid)

Από ασίστ του Κώστα Τσιμίκα και γκολ του Τζόελ Μάτιπ, η Λίβερπουλ πήρε δύσκολη νίκη επί του Άγιαξ με 2-1.

Χρειαζόταν πάρα πολύ αυτή τη νίκη η Λίβερπουλ. Η πορεία της τη φετινή σεζόν θεωρείται καθοδική αν μη τι άλλο. Και σήμερα στο «Άνφιλντ» έπρεπε να πάρει το τρίποντο απέναντι στον Άγιαξ… Και το έκανε η αγγλική ομάδα! Δικαιώθηκε για την επιμονή της η Λίβερπουλ και με γκολ του Μάτιπ στο 89΄ επικράτησε με 2-1 του Άγιαξ. Έτσι, πανηγύρισε το πρώτο της «τρίποντο» στον 1ο όμιλο μετά τη «βαριά» ήττα που είχε γνωρίσει από τη Νάπολι (4-1). Βασικός σε όλο το ματς με τους «κόκκινους» έπαιξε ο Κώστας Τσιμίκας.

Ο Έλληνας διεθνής αριστερός μπακ ήταν μεστός καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Το αριστερό του πόδι αποδείχθηκε «φαρμάκι» για ακόμα μια φορά. Μιας και από δικό του κόρνερ προήλθε το τελικό 2-1.

Νωρίτερα στο παιχνίδι, το σκορ είχε ανοίξει ο Μοχάμεντ Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος διεθνής σούπερ σταρ είχε καιρό να πανηγυρίσει. Το έκανε σήμερα, στο 17ο λεπτό της συνάντησης με ωραίο σουτ.

Ακόμα ωραιότερο ήταν το γκολ του Άγιαξ. Δέκα λεπτά μετά το γκολ του Σαλάχ, ο Κούντους «τρύπησε» τα δίχτυα της Λίβερπουλ. Ένα άπιαστο σουτ το οποίο όχι ο Άλισον, αλλά κανένας τερματοφύλακας στον κόσμο δεν θα μπορούσε να το αποσοβήσει. Εν τέλει, τον γόρδιο δεσμό έλυσε ο Μάτιπ ύστερα από το κόρνερ του Κώστα Τσιμίκα.