Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Serie A

Τρίποντο κορυφής μέσα στο «Σαν Σίρο» η Νάπολι! (vid)

Η Νάπολι με μεστότατη εμφάνιση πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Μίλαν, φτάνοντας στην κορυφή, μαζί με την Αταλάντα.

Ένα ακόμα συναρπαστικό πρωτάθλημα παρακολουθούμε και φέτος στην Ιταλία. Κάθε βδομάδα βλέπουμε και διαφορετική ομάδα στην κορυφή. Αυτή τη στιγμή στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται οι Νάπολι και Αταλάντα με 17 βαθμούς. Οι «παρτενοπέι» πήραν μεγάλο διπλό στο «Σαν Σίρο» επικρατώντας της Μίλαν με 1-2. Ενώ νωρίτερα σήμερα οι «μπεργκαμάσκι» νίκησαν τη Ρόμα. Αμφότερες οι πρωτοπόρες έχουν πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες.

Η Νάπολι παρουσίασε ένα εξαιρετικό πρόσωπο στο Μιλάνο. Ακόμη κι αν είχε τον προπονητή της, Λουτσιάνο Σπαλέτι, στην εξέδρα, πήρε μεγάλη νίκη σε ένα ματς όπου η νικήτρια θα έπιανε την Αταλάντα στην κορυφή. Μίλαν και Νάπολι ξεκίνησαν το ντέρμπι διαθέτοντας 14 βαθμούς. Με τους «ροσονέρι» να μένουν εκεί, παρά το γεγονός ότι είχαν δυο δοκάρια!

Το πρώτο ημίχρονο προσέφερε δυο κλασικές φάσεις από πλευράς Μίλαν. Και στις δυο ο πρωταγωνιστής ήταν ο Ολιβιέ Ζιρού. Ο Γάλλος προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ο Μέρετ και το δοκάρι τού στέρησαν τη χαρά. Μια πραγματικά τεράστια επέμβαση του τερματοφύλακα των Ναπολιτάνων στο 13ο λεπτό. Στο 24′ ο Ζιρού με εναέριο τακουνάκι επιχείρησε να σκοράρει, αλλά δεν τα κατάφερε.

Κάνε Like στη σελίδα μας στο Facebook και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Άλλο ματς στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Νάπολι να παίρνει σπουδαία νίκη

Οι δεκάδες χιλιάδες φίλαθλοι στο «Σαν Σίρο» είδαν την μπάλα να μπαίνει στα δίχτυα, δέκα λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους. Αλλά, δεν πανηγύρισαν οι περισσότεροι, μιας και ο Πολιτάνο με πέναλτι άνοιξε το σκορ. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πάρα πολύ, μιας και στο 69′ ο Ζιρού κατόρθωσε τελικά να σκοράρει. Έπειτα από πάσα του Τεό Ερναντές από την… κλειδαρότρυπα, ο Γάλλος φορ ισοφάρισε το παιχνίδι.

Ωστόσο, η Νάπολι «χτύπησε» ξανά… Στο 78ο λεπτό ο Μάριο Ρούι έστειλε συστημένη την μπάλα στο κεφάλι του Τζιοβάνι Σιμεόνε, με τον τελευταίο να βάζει ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ! Στο 86′ η Μίλαν είχε ξανά δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Πιέρ Καλουλού. Και κάπως έτσι, το παιχνίδι έληξε με νικήτρια την ομάδα του Σπαλέτι.