Τούχελ: «Οι οπαδοί με θέλουν για πάντα στην Μπάγερν, αλλά…»
Από… κλεισμένος στον πάγο – Η Ρεάλ αλλάζει στρατηγική για την ενίσχυση της άμυνας
Μια ανάσα πριν την ανακοίνωση προπονητή η Λίβερπουλ
Η Παρί Σεν Ζερμέν ορέγεται την αποκάλυψη της φετινής Serie A
Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Ο Μουσιάλα απάντησε στο δίλημμα Μέσι ή Κριστιάνο – «Ένας είναι ο GOAT»
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μετά τον Τσάβι πάμε για… κωλοτούμπα και με Τούχελ στην Μπάγερν
Ο Σεσκ Φάμπρεγκας δημιούργησε την απόλυτη ενδεκάδα της Premier League
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ευρώπη

Η ανίκητη Μπενφίκα είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα στον κόσμο (vid)

Η Μπενφίκα μετράει 13 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια τη φετινή σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις και μοιάζει ανίκητη αυτή τη στιγμή.

Την 13η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια τη φετινή σεζόν, πραγματοποίησε η Μπενφίκα χθες βράδυ (18/9). Ειδικότερα, υποδέχτηκε την Μαρίτιμο και την φιλοδώρησε με πέντε τέρματα (5-0).

Το χορό των τερμάτων ξεκίνησε ο Ράφα Σίλβα με υπέροχο πλασέ στο 27ο λεπτό. Οι «αετοί» έχαναν τις ευκαιρίες με το τσουβάλι στο 1ο ημίχρονο με τον Ζοάο Μάριο και τον Ράφα Σίλβα να μην μπορούν να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ.

Στο 2ο ημίχρονο η Μπενφίκα άνοιξαν οι ασκοί του Αιόλο. Στο 46ο λεπτό, ο Ράμος διπλασίασε τα τέρματά της ομάδας του με πανέμορφο τακουνάκι. Ο ίδιος παίκτης τράνταξε το δοκάρι στο 60ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, ο Γκονσάλο Ράμος δε λάθεψε σε τετ α τετ, αυξάνοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στον πίνακα των σκόρερ έγραψε το όνομά του και ο Νταβίντ Νέρες στο 82ο λεπτό. Ο Βραζιλιάνος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 4-0.

Το κερασάκι στην τούρτα σημείωσε ο Γιούλιαν Ντράξλερ με ένα κεραυνό στον ουρανό της αντίπαλης εστίας για το τελικό 5-0. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Γερμανό με τη φανέλα της Μπενφίκα και το πέτυχε με στυλ.

Η πιο φορμαρισμένη ομάδα στον κόσμο

Με αυτήν την νίκη η Μπενφίκα, έφτασε τις 7 σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Συνεπώς, κατοικεί στην κορυφή της Liga Nos, 2 βαθμούς μπροστά από την Μπράγκα.

Με 3 γκολ παθητικό έχει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος μαζί με την Εστορίλ. Στην επίθεση «πετάει φωτιές», καθώς μετράει 19 γκολ (σχεδόν 3 γκολ ανά ματς.

Η Μπενφίκα τα πηγαίνει περίφημα και στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ξεκίνησε την φετινή της πορεία από τα προκριματικά και μονάχα με νίκες ξεπέρασε το εμπόδιο των Μίντιλαντ και Διναμό Κιέβου.

Στους ομίλους έχει το απόλυτο των νικών μετά από 2 αγωνιστικές. Αρχικά, κέρδισε τη Μακάμπι Χάιφα με 2-0 στην έδρα της. Στη συνέχεια, απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Γιουβέντους (2-1).

Η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ έχει κάθε λόγο να αισιοδοξεί για το μέλλον, καθώς συνδυάζει θέαμα με ουσία τη φετινή σεζόν.

ΑΦΜ: 801539091

Αριθμός Γ.Ε.Μ.Η: 158754938000

Έδρα: Κρέμου, 137. Καλλιθέα