Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Ευρώπη

Τα αστέρια της Γιουνάιτεντ «κουβάλησαν» την Πορτογαλία στην κορυφή του ομίλου (vid)

Η Πορτογαλία αναρριχήθηκε στην κορυφή του 2ου ομίλου της πρώτης κατηγορίας του Nations League μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Τσεχίας με 4-0.

Στην «Φορτούνα Αρίνα» οι Πορτογάλοι επικράτησαν άνετα με 4-0 της Τσεχίας και έπιασαν κορυφή στον όμιλό τους. Τεράστια συνεισφορά στη νίκη είχαν τρεις παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καθώς και ο άσος της Λίβερπουλ Ντιόγκο Ζότα.

Ντιόγκο Νταλότ, Μπρούνο Φερνάντεζ και Κριστιάνο Ρονάλντο είχαν συμμετοχή και στα 4 γκολ των Ιβήρων. Ο Νταλότ σκόραρε δύο γκολ – τα πρώτα του με την εθνική ομάδα. Ο Μπρούνο Φερνάντεζ πέτυχε το 2ο γκολ ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο μοίρασε την ασίστ στο 4ο γκολ του Ντιόγκο Ζότα.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, μάλιστα, «μάτωσε» κατά τη διάρκεια του αγώνα μετά από μία σφοδρή του σύγκρουση με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, Τόμας Βάτσλικ. Αυτήν ήταν η 190η συμμετοχή του πρώην παίκτη της Ρεάλ Μαδρίτης με την εθνική του ομάδα. O 37χρονος, μάλιστα, παραχώρησε και ένα πέναλτι, στο οποίο όμως, αστόχησε ο Πατρικ Σικ.

Η Πορτογαλία εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της Ισπανίας

Συμπριλαμβανομένων των Μπερνάντο Σίλβα και Ρούμπεν Ντίαζ υπήρχαν πέντε παίκτες με έδρα το Μάντσεστερ στην αρχική ενδεκάδα της ομάδας του Φερνάντο Σάντος.

Το σκορ άνοιξε στο 30ο λεπτό ο Νταλότ μετά από ένα γύρισμα του Ράφα Λεάο. Ο Μπερνάντο Σίλβα σέρβιρε το επόμενο γκολ για τον Μπρούνο Φερνάντεζ, ο οποίος είχε εύκολο έργο προ κενής εστίας για το 2-0.

Το πιο εντυπωσιακό τέρμα επιτεύχθηκε από τον Νταλότ στο 54ο λεπτό. Ο μπακ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σκόραρε με απίθανο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή.

Το κερασάκι στην τούρτα πέτυχε στο 82ο λεπτό ο Ζότα με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι μετά από κεφαλιά πάσα του Κριστιάνο.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ισπανία ηττήθηκε εντός έδρας από την Ελβετία με 2-1. Έτσι, οι «φούριας ρόχας» έμειναν στη 2η θέση με 8 βαθμούς. Την τελευταία αγωνιστική θα μονομαχήσει για την πρωτιά στον όμιλο με την Πορτογαλία.