Σίτι – Κοπεγχάγη: Με οικοδεσπότη Χάαλαντ δε γλίτωσε κανείς (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι όσο έχει τον Χάαλαντ σε κέφια θα δακγώνει όποιον βρει μπροστά της. Νέο της θύμα η Κοπεγχάγη (5-0).

H Μάντσεστερ Σίτι συνέχισε τις υψηλές πτήσεις και ισοπέδωσε μετά τη Γιουνάιτεντ για τη Premier League και τη Κοπεγχάγη για το Champions League. Δύο γκολ ο Χάαλαντ, ένα ο Μάχρεζ και ένα ο Άλβαρεζ. Η Κοπεγχάγη πέτυχε και αυτογκόλ συμβάλλοντας και κείνη στο χορταστική 5-0.

Η 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League βρήκε τη Μάντσεστερ Σίτι να φιλοξενεί στο Έτιχαντ την αδύναμη Κοπεγχάγη. Ένα παιχνίδι με ξεκάθαρο φαβορί και αουτσάιντερ. Από τη μία ο «καυτός» Έρλινγκ Χάαλαντ και από την άλλη οι Δανοί που εξαρχής γνώριζαν πως βρίσκονται σε έναν πολύ δύσκολο όμιλο.

Το ματς από την αρχή έδειξε να κλείνει στη μία μεριά. Οι «Πολίτες» με το πόδι πατημένο στο γκάζι ήθελαν να βρουν ένα γρήγορο γκολ, το οποίο θα τους έβαζε αμέσως σε θέση οδηγού. Το βρήκαν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Πιο συγκεκριμένα, στο 7ο λεπτό του αγώνα ο Χάαλαντ πήρε το όπλο του και με σουτ εντός της μεγάλης περιοχής κέρδισε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έκανε το 1-0. Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί. Πολλές οι φάσεις στη περιοχή της Κοπεγχάγης. Στο 32′ ο Χάαλαντ ήταν αυτός που έδωσε ξανά τη λύση και με όμορφο τρόπο διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και αυτά της ομάδας του. Το ημίχρονο έκλεισε με ένα ακόμη τέρμα. Αυτή τη φορά ο Κοχολάβα έστειλε άθελά του τη μπάλα στην εστία της ομάδας του κάνοντας άκοπα το 3-0 για τους γηπεδούχους.

Μέχρι τα πέντε γκολ και μετά… τέλος

Kαι στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Μάντσεστερ Σίτι δεν έχει διάθεση να κατεβάσει ρυθμό. Στο 55′ ο Μάχρεζ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 δίνοντας από νωρίς διαστάσεις θριάμβου στο ματς για την ομάδα του. To τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Άλβαρεζ. Η Σίτι στη συνέχεια έσβησε και η Κοπεγχάγη γλίτωσε τα χειρότερα.