Γκβάρντιολ για Μόντριτς: «Υποκλίνομαι στο μεγαλείο του, ηγέτης και εκπληκτικός άνθρωπος»
O Μπούντιμιρ της Οσασούνα εκτέλεσε το χειρότερο πέναλτι όλων των εποχών (vid)
Η ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα στoν «τελικό» με τον Μπαπέ (pic)
Όλη η Ευρώπη στα πόδια του όμως αυτός θέλει αυτοκρατορία με Λεβερκούζεν
Η Μπάγερν Μονάχου θέλει ξανά στον πάγκο της τον Νάγκελσμαν!
Η Τσέλσι διέσυρε την Έβερτον, με ιστορική εμφάνιση από τον Κόουλ Πάλμερ! (vid)
Πλησιάζει το τέλος ενός θρύλου: Ο Μίλερ ετοιμάζεται για απόσυρση!
Τσέλσι: Ο Πάλμερ ολοκληρώνει το χατ-τρικ με ιδανικό σκάψιμο – Σκοράρει και ο Τζάκσον! (vids)
Γκολάρα του Πάλμερ, ο οποίος με «δίμπαλο» καθαρίζει την Έβερτον! (vids)
Serie A

Δύσκολη και γλυκόπικρη νίκη για τη Ρόμα! (vid)

Η Ρόμα «ίδρωσε» πολύ για να καταφέρει να επικρατήσει στο «Ολίμπικο» της Λέτσε στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Serie A.

Μετά το μεγάλο διπλό της επί της Ίντερ, η Ρόμα έφτασε σε ακόμα μια νίκη. Και δεύτερη συνεχόμενη με το ίδιο σκορ (2-1), κερδίζοντας το παιχνίδι με αντίπαλο τη Λέτσε στο «Ολίμπικο». Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να κάμψει την αντίσταση της νεοφώτιστης ομάδας. Εν τέλει, τα κατάφερε και πέρασε προσωρινά στην πέμπτη θέση (19β.), ούσα έναν βαθμό πίσω από τη Μίλαν. Και λέμε προσωρινά, διότι η συμπολίτισσα, Λάτσιο, που υπολείπεται κατά δυο πόντους, έχει ματς λιγότερο.

Οι Ρωμαίοι ξεκίνησαν με τους καλύτερους οιωνούς το παιχνίδι. Νωρίς σχετικά (6′) προηγήθηκαν με το γκολ του Κρις Σμόλινγκ ύστερα από ασίστ του Λορένζο Πελεγκρίνι. Ο Άγγλος στόπερ δεν συνάντησε κανένα εμπόδιο για να σκοράρει με άδειο τέρμα. Ο δημιουργός του γκολ παραλίγο να γίνει και σκόρερ στο 13ο λεπτό, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 22′ οι νέες συγκυρίες που προέκυψαν, έδειχναν πως η γηπεδούχος ομάδα θα έπαιρνε ένα εύκολο σχετικά τρίποντο. Μιας και η Λέτσε έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Χιούμλαντ. Αμ δε… Διότι κατάφερε παρόλα αυτά να ισοφαρίσει με κοντινό πλασέ του Στρεφέτσα!

Κάνε Like στη σελίδα μας στο Facebook και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Σκόρερ και… στα καπάκια τραυματίας ο Ντιμπάλα!

Μόλις στο τρίτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, η Ρόμα αποκατέστησε την τάξη στο γήπεδό της. Κέρδισε πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Πάουλο Ντιμπάλα. Ο Αργεντίνος άσος ναι μεν ευστόχησε, αλλά στο σουτ υπέστη μυϊκό τραυματισμό, χωλαίνοντας αμέσως μετά την επίτευξη του γκολ του…

Στη συνέχεια, η Λέτσε ολοένα και έμενε από δυνάμεις, με τη Ρόμα να έχει κάμποσες ευκαιρίες. Της ακυρώθηκε και γκολ μάλιστα στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Τάμι Έιμπραχαμ. Όμως, τελικά πήρε αυτό που ήθελε από το ματς, μολονότι ανησυχεί για την κατάσταση της υγείας του Ντιμπάλα.