Premier League: Ο «καυτός» Πάλμερ έπιασε στην κορυφή τον ντεφορμέ Χάαλαντ
Γκβάρντιολ για Μόντριτς: «Υποκλίνομαι στο μεγαλείο του, ηγέτης και εκπληκτικός άνθρωπος»
O Μπούντιμιρ της Οσασούνα εκτέλεσε το χειρότερο πέναλτι όλων των εποχών (vid)
Η Mirror «βλέπει» το επόμενο κεφάλαιο του Γιούργκεν Κλοπ
Η ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα στoν «τελικό» με τον Μπαπέ (pic)

Πασαρέλα στο Μιλάνο η Τσέλσι (vid)

Η Μίλαν και να ήθελε δεν μπορούσε. Η αποβολή του Τομόρι στο 18' της έριξε... μαχαιριά και η Τσέλσι έφυγε με το διπλό (2-0) από το Μιλάνο.

Η Τσέλσι πήγε στο Μιλάνο για ντέρμπι και τελικά πέρασε ένα σχετικά εύκολο βράδυ στο Σαν Σίρο. Οι «Μπλε» κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Νίκησαν ξανά τη Μίλαν (2-0) και ανέβηκαν στη πρώτη θέση του ομίλου τους. Ζορζίνιο και Ομπαμεγιάνγκ οι σκόρερς. Μοιραίος ο Τομόρι που αποβλήθηκε στο 18′ αφήνοντας από νωρίς με παίκτη λιγότερο τους «Ροσονέρι».

To ματς

Μετά το πεντακάθαρο 3-0 της Τσέλσι στην πρώτη τους συνάντηση πριν από μία εβδομάδα στο Λονδίνο, η Μίλαν απόψε στο Σαν Σίρο επιζητούσε εκδίκηση. Οι «Ροσονέρι» ήθελαν τους τρεις βαθμούς της νίκης προκειμένου να μπουν ξανά στη μάχη της διεκδίκησης της κορυφής του ομίλου. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν υπολόγιζαν στη σοβαρότητα και τη πειθαρχεία των «μπλε».

Κάνε Like στη νέα σελίδα μας στο Facebook και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Η Τσέλσι από τη σέντρα του αγώνα έδειξε έτοιμη και ικανή να κάνει ξανά τη ζημιά στους πρωταθλητές Αγγλίας. Η φάση – πρώτη καλή στιγμή ουσιαστικά στο παιχνίδι – στο 18′ έμελλε να σημαδέψει το ματς. Ο Τομόρι έχασε τον Μάουντ και τον ανέτρεψε λίγο πριν αυτός σουτάρει. Ο διαιτητής της συνάντησης υπέδειξε το πέναλτι και έδωσε κόκκινη κάρτα στον αμυντικό της Μίλαν. Η φάση εξετάστηκε και επικυρώθηκε και από το VAR. Ο Ζορζίνιο ανέλαβε την εκτέλεση και με ψυχραιμία έκανε το 1-0 τρία λεπτά αργότερα.

Η φάση αυτή αυτομάτως έβαλε σε θέση ξεκάθαρου φαβορί τη Τσέλσι του Γκράχαμ Πότερ. Σαν να μην έφθανε αυτό για τους γηπεδούχους στο 34′ ήρθε και το 2-0 από πλευράς Λονδρέζων για να κάνει ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα. Σκόρερ αυτή τη φορά ο Ομπαμεγιάνγκ με όμορφο πλασέ στη κίνηση. Με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη και με το 2-0 στην… πλάτη τα πάντα έμοιαζαν… βουνό για τη Μίλαν. Οι γηπεδούχοι ήθελαν να μπουν στο παιχνίδι, να μειώσουν το σκορ όμως πρακτικά δεν μπορούσαν. Η σοβαρή σε όλο το ματς Τσέλσι δεν έδινε την ευκαιρία που ζητούσε η ομάδα του Πιόλι. Αντιθέτως αυτή ήταν που πλησίαζε περισσότερο στο 3-0. τελικά δεν έγινε τίποτα το αξιοσημείωτο. Το 2-0 υπέρ της Τσέλσι διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.