Δεν πίστευε στα μάτια του ο Αρτέτα: Τα έπαθε ΟΛΑ στο δεύτερο γκολ του Μπεν Γουάιτ! (pic)
Ο Ποτσετίνο είπε αλήθειες για την Τσέλσι, μετά την «πεντάρα» από την Άρσεναλ!
Κανείς στην Τσέλσι δεν θα καταλάβει ΠΟΤΕ πως ο Τζάκσον αστόχησε από εκεί! (vid)
Ο Μίλικ μίλησε στο τέλος νικώντας τον Μανδά κι έστειλε τη Γιουβέντους στον τελικό! (vid)
H Άρσεναλ έστειλε μήνυμα σε όλους με την ιστορική «πεντάρα» στην Τσέλσι! (vid)
Le Parisien: Η Παρί ενεργοποιεί τη ρήτρα της χαφάρας της Σίτι!
Μπεν Γουάιτ και Χάβερτς έστειλαν για… τσάι την άμυνα της Τσέλσι! (vids)
Λάτσιο – Γιουβέντους: «Ντοπιέτα» ο Καστεγιάνος, ισόπαλο το συνολικό σκορ! (vids)
Έξαλλος ο Αλόνσο στην προπόνηση: «Όχι, γαμ@@νες γιώμες» (vid)
Δυο παίκτες της Premier League συνελήφθησαν για βιασμό και σεξουαλική επίθεση!
Ίντερ: Και ιστορία έγραψε και δεύτερο αστέρι έραψε!
«Κανονιά» του Τροσάρ και 1-0 η Άρσεναλ κόντρα στην Τσέλσι! (vid)
Ο Λουίς Ενρίκε τρελάθηκε και θέλει διακαώς το τρεμπλ με την Παρί!
Αρχηγική κίνηση από τον Μόντριτς: Έτσι, κλείνει στόματα στη Ρεάλ!
Αγγλική εφημερίδα βλέπει νέο «πόλεμο» Σίτι- Άρσεναλ για τον Γκιμαράες!
Champions League

Τρίποντο μετά από 20 χρόνια η Μακάμπι, στο «καναβάτσο» η Γιουβέντους! (vid)

Μετά από σχεδόν 20 χρόνια η Μακάμπι Χάιφα ξαναπαίρνει νίκη στο Champions League. Τότε ήταν η Γιουνάιτεντ, σήμερα η Γιουβέντους.

«Φωτιά» στον όγδοο όμιλο έβαλε η Μακάμπι Χάιφα! Οι Ισραηλινοί ήταν σαφώς ανώτεροι από μια θεωρητικά ανώτερη ομάδα… Η Γιουβέντους προβλημάτισε για άλλη μια φορά φέτος, δείχνοντας ότι σε καμία περίπτωση δεν θυμίζει την ομάδα των προηγούμενων χρόνων. Γνωρίζοντας την τρίτη της ήττα σε τέσσερα ματς στο φετινό Champions League. Ούσα πλέον χέρι-χέρι με την Μακάμπι, με τις δυο ομάδες να δίνουν μάχη για την ευρωπαϊκή τους συνέχεια.

Μετά τη Μίλαν, ήταν η σειρά της Μακάμπι να νικήσει με 2-0 τη Γιουβέντους. Καθώς οι Παρί Σεν Ζερμέν και Μπενφίκα είναι στους επτά βαθμούς με ματς λιγότερο (σ.σ. παίζουν στις 22:00) στο Παρίσι, η «Γηραιά Κυρία» δεν έχει ρεαλιστικές ελπίδες για πρόκριση στους «16». Ειδικά με τέτοιες εμφανίσεις όπως η σημερινή στο Ισραήλ.

Μόλις στο έβδομο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με την κεφαλιά του Ομέρ Ατζίλι. Ο Ισραηλινός μέσος νίκησε τον Σέζνι παρά την προσπάθεια του τελευταίου να αποκρούσει και εν τέλει μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα. Λίγα λεπτά αργότερα παραλίγο να δούμε το 2-0 σε δυο περιπτώσεις, τη μία του Τσέρι και την άλλη του Ατζίλι.

Κάνε Like στη σελίδα μας στο Facebook και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας Μακάμπι

ΔΕΙΤΕ ΞΑΝΑ: Πώς ο Ατζίλι «ξεκλείδωσε» τη Γιουβέντους

Ο 29χρονος μέσος της Μακάμπι όμως «χτύπησε» δεύτερη φορά στο 42ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ στο «παραθυράκι» της εστίας. Λίγο πριν το ημίχρονο λήξει, η Γιουβέντους είχε μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Ντούσαν Βλάχοβιτς. Αλλά, ο Κοέν απέκρουσε εντυπωσιακά. Ο τερματοφύλακας της Μακάμπι ήταν σταθερός σήμερα, σταματώντας και την κεφαλιά του Ρουγκάνι στο 54′.

Οι «μπιανκονέρι» ζήτησαν πέναλτι στο 67′, με τον Λαόθ εν τέλει να μην το δίνει, αφού πήρε και τη… συμβουλή και του VAR. Οι απέλπιδες προσπάθειες για κάτι καλύτερο από το 2-0 πήγαν στράφι για τη Γιούβε που έφυγε τελικά με σκυμμένο το κεφάλι της από το «Σάμι Οφέρ».

Κάπως έτσι η Μακάμπι έφτασε στην πρώτη της νίκη μετά από κάτι λιγότερο από 20 χρόνια. Ήταν 29 Οκτωβρίου του 2002 όταν είχε επικρατήσει της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-0! Έτσι για την ιστορία, σε εκείνο τον όμιλο ήταν επίσης ο Ολυμπιακός και η Λεβερκούζεν, με τους «ερυθρόλευκους» στα τέλη Σεπτέμβρη τότε να είχε επίσης ηττηθεί με 3-0 από τους Ισραηλινούς.