ΕΠΙΣΗΜΟ: Για πάντα στην Άστον Βίλα ο Έμερι – Υπέγραψε νέο τρελό συμβόλαιο! (vid)
Αντεπίθεση Τεν Χαγκ: «Ντροπή σας! Ναι ρε, πειράζει που πανηγυρίσαμε;» (vid)
Μπαρτσελόνα: Τα τρία «μεγάλα» ονόματα για τον πάγκο – Έτσι πάει για… αυτοκρατορία!
Ο Τσαλχάνογλου έβαλε τα κλάματα για το Scudetto της Ίντερ μέσα στο Σαν Σίρο (vid)
Μπαρτσελόνα: Στέλνει στην έξοδο τον Αραούχο με… τρόπο
Βγαίνει από τη «ναφθαλίνη» ο Ντε Χέα και επιστρέφει στη La Liga
Champions League

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι πολύ σκληρή για να χάσει φέτος! (vids)

Η Σαχτάρ έφτασε πολύ κοντά στο να σπάσει το... αήττητο της Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά, ο Ρούντιγκερ έκανε το 95' που έμεινε ως το τέλος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει δει πολλά ματς φέτος να… στραβώνουν. Αλλά σε κανένα δεν τα παράτησε. Ίσα- ίσα σε κανένα για την ώρα φέτος δεν έχει χάσει. Μιας και κρατάει το αήττητο της σε όλες τις διοργανώσεις.

Το ματς στην Ουκρανία κόντρα στη Σαχτάρ στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League ήταν ένα από αυτά.

Παρόλα αυτά στην τελευταία φάση η ισπανική ομάδα έκανε το 1-1 που έμεινε ως το τέλος. Το κεφάλι του Αντόνιο Ρούντιγκερ ήταν εκείνο που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με τον Γερμανό στόπερ να πέφτει αιμόφυρτος στο έδαφος για πολλά λεπτά.

Σε ακόμη ένα παιχνίδι η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε και δεν άργησε να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό. Όμως, οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα έδειχναν ότι πατούσαν ολοένα και καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι δημιούργησαν μερικές καλές στιγμές, κυρίως, με δυνατά και μακρινά σουτ. Αλλά ήταν δύσκολο με αυτό τον τρόπο να νικήσουν ή να σημειώσουν κάποιο τέρμα. Άλλωστε οι αμυντικοί της Σαχτάρ σε κάθε φάση τα έπαιζαν όλα για όλα και έμπαιναν πολύ δυνατά.

Έτσι, το πρώτο ημίχρονο πέρασε με τη Ρεάλ Μαδρίτης να έχει την υπεροχή. Αλλά όχι το γκολ. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε δυναμικά και πάλι. Όχι όμως για τους φιλοξενούμενους, όπως στο πρώτο 45λεπτο. Μα για τη Σαχτάρ που έκανε το 1-0 με τον Ολεξάντρ Ζουμπκόφ να νικάει κατά κράτος τους αμυντικούς της ισπανικής ομάδας και με δυνατή κεφαλιά να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης δεν επηρεάστηκαν τόσο πολύ. Με… όπλο τις πολλές και κοντινές τους πάσες έφταναν μέχρι την περιοχή των Ουκρανών. Αλλά από εκεί και πέρα είχαν πρόβλημα. Μάλιστα, η Σαχτάρ έφτασε πολύ κοντά στο 2-0 με τον Τραορέ με τον επιθετικό των γηπεδούχων να εκμεταλλεύεται το λάθος του Λούνιν, αλλά, η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας της Ρεάλ Μαδρίτης.

Στα τελευταία λεπτά η ισπανική ομάδα τα έπαιξε όλα για όλα και δικαιώθηκε. Ο Αντόνιο Ρούντιγκερ με ωραία κεφαλιά στο 95′ έκανε το 1-1 που έμεινε ως το τέλος. Ωστόσο, έπεσε πάνω του ο γκολκίπερ της Σαχτάρ που τον… σακάτεψε και ήταν αιμόφυρτος στο έδαφος ο Γερμανός στόπερ για αρκετά λεπτά.