Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Serie A

Νάπολι μαγεία: Παραμιλάει όλη η Ιταλία! (vids)

Η Νάπολι «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες και τη Σασουόλο, επικρατώντας εντός έδρας με σκορ 4-0.

Κάθε ματς της Νάπολι φέτος είναι… παράταση. Οι παίκτες του Λουτσιάνο Σπαλέτι μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό με το πόδι καρφωμένο στο γκάζι.

Έτσι, καμία ομάδα δεν μπορεί να τους κοντράρει. Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν άνετα και εύκολα της Σασουόλο με σκορ 4-0 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Serie A στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα».

Μεγάλοι πρωταγωνιστές της Νάπολι ήταν και πάλι οι Κβαρατσκέλια και Όσιμεν με τον πρώτο να σημειώνει δύο ασίστ και ένα γκολ και τον Αφρικανό φορ χατ- τρικ!

TO MATΣ:

Η Νάπολι φέτος έχει βαλθεί να τρελάνει όλο τον φίλαθλο κόσμο. Όχι μόνο στην Ιταλία, αλλά και σε όλη την Ευρώπη. Οι παίκτες του Λουτσιάνο Σπαλέτι παρέδωσαν ακόμη ένα ποδοσφαιρικό- επιθετικό μάθημα που το απόλαυσαν όλοι. Εκτός από τη Σασουόλο.

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειξαν πως έχουν… άγριες διαθέσεις. Ειδικά οι Κβίτσα Κβαρατσκέλια και Βίκτορ Όσιμεν. Οι δυο τους βρίσκονται με κλειστά μάτια και δεν υπάρχει καμία άμυνα που μπορεί να τους κοντράρει. Τουλάχιστον για την ώρα.

Ο Γεωργιανός χαφ μόλις στο 4′ βρήκε τον Νιγηριανό επιθετικό, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στη Νάπολι. Αλλά τα καλύτερα ακόμη δεν είχαν έρθει. Στο 19′ έγινε το… ίδιο. Ο Κβαρατσκέλια δημιούργησε και ο Όσιμεν εκτέλεσε. 2-0.

Η Νάπολι δεν έμελλε, όμως, να σταματήσει εκεί. Είχε όρεξη για περισσότερα γκολ. Ο Κβαρατσκέλια στο 36′ κατέβασε πολύ ωραία την μπάλα, μετά από μακρινή μεταβίβαση του Ρουΐ, και με ακόμη καλύτερο τελείωμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έριξαν αρκετά τους ρυθμούς τους.

Η Σασουόλο κατάφερε να αναπνεύσει -όσο μπορούσε φυσικά- και να βγει λίγο μπροστά. Αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Το κερασάκι στην τούρτα των «παρτενοπέι» μπήκε από τον Όσιμεν στο 77′ με τον Αφρικανό φορ να διαμορφώνει το τελικό σκορ! Έτσι, η Νάπολι παραμένει πρώτη και… ωραία!