Serie A

Καρδιοχτύπησε η Νάπολι, αλλά έκανε το… πρέπον και συνεχίζει την προέλασή της! (vid)

Ένα φαινομενικά εύκολο απόγευμα εξελίχθηκε σε θρίλερ για τη Νάπολι η οποία εν τέλει επιβλήθηκε της Ουντινέζε.

Η Ουντινέζε πήγε στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» με σκοπό να χαλάσει το αήττητο της Νάπολι. Αλλά, δεν τα κατάφερε αν και λίγο έλειψε να πάρει έναν ανέλπιστο βαθμό όπως εξελίχθηκε το ματς. Εν τέλει, ο πίνακας του σκορ έγραψε 3-2 για τους «παρτενοπέι» οι οποίοι προελαύνουν φτάνοντας στην ενδέκατη συνεχόμενη νίκη τους και 13η συνολικά. Με δυο ισοπαλίες, συνεχίζουν το αήττητο σερί τους στην εφετινή Serie A.

Με τη συμπλήρωση των πρώτων 15 λεπτών ο Βίκτορ Όσιμεν άνοιξε το σκορ με ωραία κεφαλιά. Στο 31′ οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ. Σκόρερ του υπέροχου τέρματος ο Πιότρ Ζιελίνσκι ο οποίος έκανε όμορφη ενέργεια και ακόμα ομορφότερο τελείωμα. Με το 2-0 οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο.

Διαβάστε ξανά: Η Μπρέντφορντ έκλεισε το σπίτι της Σίτι! Νάπολι

Η Ουντινέζε παραλίγο να σοκάρει τη Νάπολι

Στο δεύτερο μέρος η Νάπολι συνέχισε στο ίδιο περίπου τέμπο. Μέχρι να σκοράρει ο Ελμάς με καταπληκτική ενέργεια το 3-1. Έκτοτε, η ομάδα του Σπαλέτι κατέβασε… δυο ταχύτητες κι έδωσε δικαιώματα. Ειδικότερα, άφησε την Ουντινέζε να πάρει πρωτοβουλίες κάνοντας το παιχνίδι της.

Ως αποτέλεσμα ήταν να σκοράρει δυο φορές μέσα σε τρία λεπτά. Ο Νεστορόβσκι στο 79′ και ο Σάμαρτζιτς στο 82ο λεπτό έκαναν το 3-0, 3-2. Και λίγο έλειψε μάλιστα να γίνει το ματς ροντέο και η Νάπολι να χάσει δυο βαθμούς. Αυτό όμως δεν συνέβη και οι Ναπολιτάνοι πήραν το τρίποντο.