«Στημένο» το πέναλτι του Κόβασιτς: Ο Ρούντιγκερ τον… έδωσε στεγνά! (vid)
«Επίθεση στην οικογένεια του Ασένσιο» – Τραγικό σκηνικό στην Βαρκελώνη!
Ηχηρό μήνυμα Αρτέτα: «Ίσως μας πάρει και δέκα χρόνια! Τώρα ζητάμε στήριξη»
Ανρί: «Δίκαια πέρασε η Ρεάλ! Για αυτό πήρε την πρόκριση…»
Το μήνυμα του Μίλερ στη Ρεάλ: «Σε περιμένω… για ματσάρες!» (vid)
Χάαλαντ «φάντασμα» – Τον μηδένισε η Ρεάλ με στατιστικά… για κλάματα! (pic)
Ο Ντάιερ γλεντάει την Άρσεναλ: «Πόσο γούσταρα που την πέταξα εκτός…» (vid)
Κάραγκερ… κράζεις: «Ρεάλ, δεν είσαι η καλύτερη! Είσαι όμως η πιο τυχερή»
H Γιουνάιτεντ στέλνει τον Γκρίνγουντ… σούμπιτο στην Ιταλία
Ρώσος δημοσιογράφος «έλιωσε» στα γέλια στην εκτέλεση πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (vid)
Έγραψε ιστορία ο Νόιερ – Περισσότερα clean sheets από κάθε άλλον στο Champions League (stats)
«Η Μπαρτσελόνα κινείται μυστικά για την απόκτηση του Ντιμπάλα»
Αντσελότι: «Μας πίεσε πολύ η Σίτι, δεν θα πεθάνει ποτέ η Ρεάλ Μαδρίτης»
Mundial QATAR 2022

Ελβετία – Καμερούν: «Εμβόλισε» τους Αφρικανούς και τους ξύπνησε νωρίς από το όνειρο (vid)

Η Ελβετία πρόταξε την εμπειρία της και με το «χτύπημα» του Εμπολό κατάφερε να επικρατήσει του Καμερούν (1-0) και να ξεκινήσει με νίκη στο φετινό Mundial.

Η Ελβετία στο πρώτο ημίχρονο τα χρειάστηκε απέναντι στο ψυχωμένο Καμερούν. Δεν το πλήρωσε και στην επανάληψη με το τέρμα του Εμπολό πήρε τη νίκη και τους τρεις πρώτους της βαθμούς στον όμιλο. Οι Ελβετοί ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και με την εμφάνισή τους ψαλίδισαν τις ήδη λίγες ελπίδες των Αφρικανών για πρόκριση. Θυμίζουμε πως βρίσκονται στον ίδιο όμιλο με Βραζιλία και Σερβία.

Πρεμιέρα για τον 7ο όμιλο στο φετινό Mundial. Η Ελβετία αντιμετώπισε στην Αλ Γουακρά το Καμερούν σε ένα παιχνίδι, στο οποίο εξαρχής γνώριζαν πως έχουν τον ρόλο του φαβορί. Οι Αφρικανοί ήθελαν να χτυπήσουν με όλες τις δυνάμεις τους το σημερινό παιχνίδι καθώς γνώριζαν πως ένα θετικό αποτέλεσμα θα τους έδινε περισσότερες ελπίδες πρόκρισης σε έναν πολύ δύσκολο όμιλο.

Κάνε LIKE στη νέα σελίδα μας στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα των Ανγκισά και Τσούπο – Μότινγκ πίεσε αρκετά τους Ελβετούς. Έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση να κυνηγήσουν το γκολ, να πιέσουν τον αντίπαλο και να κρατήσουν τη μπάλα. Η Ελβετία από την άλλη είχε τη σημαντικότερη φάση των πρώτων 45′ με τον Ακάνζι στις καθυστερήσεις με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα μόλις άουτ. Πέραν όμως από αυτή τη φάση δεν είχαν κάτι άλλο καλό στο πρώτο μέρος. Φλύαρη κατοχή της μπάλας. Κακές μεταβιβάσεις της μπάλας και μέτρια ως κακή εικόνα.

Στην επανάληψη το παιχνίδι άλλαξε άρδην. Σε αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο το γκολ της Ελβετίας στο 48′. Ο Εμπολό πάτησε την αντίπαλη περιοχή και με πλασέ από κοντά πέτυχε το γκολ ολοκληρώνοντας την έξοχη ομαδική προσπάθεια. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήγε αποκλειστικά στα πόδια των Ελβετών. Οι Καμερουνέζοι σίγησαν, δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν νέους κινδύνους και μοιραία δε βρήκαν ποτέ το γκολ της ισοφάρισης.

Από την άλλη πλευρά η Ελβετία είχε τις ευκαιρίες να καθαρίσει το παιχνίδι όμως λίγο ο Ονάνα λίγο η αστοχία και το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.