Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Mundial QATAR 2022

Ουρουγουάη – Νότια Κορέα: Έσπασε τα δοκάρια η «Σελέστε» (vid)

Η Ουρουγουάη κόλλησε στο μηδέν απέναντι στη Νότια Κορέα (0-0) και ξεκίνησε με στραβοπάτημα την πορεία της στο φετινό Mundial.

Ουρουγουάη και Νότια Κορέα κόλλησαν στο 0-0 και έδωσαν χαρά και ελπίδες στην Γκάνα! Η «Σελέστε» ήταν καλύτερη στα σημεία, είχε δύο δοκάρια όμως η μπάλα δεν της έκανε το χατίρι. Μέτρια ως κακή η παρουσία της Νοτίου Κορέας και του αστεριού της Σον.

To ματς

Πρεμιέρα και στον 8ο και τελευταίο όμιλο του φετινού Mundial! Η Ουρουγουάη αντιμετώπισε στην Αλ Ραγιάν τη Νότια Κορέα, με τη «Σελέστε» σε ρόλο φαβορί να ψάχνει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Από την άλλη η Νότια Κορέα με ηγέτη τον Σον της Τότεναμ επεδίωκε να μην ηττηθεί και να ξεκινήσει τη διοργάνωση με θετικό αποτέλεσμα.

Από το πρώτο λεπτό φάνηκε πως το παιχνίδι θα έχει έναν άναρχο ρυθμό. Η Ουρουγουάη με τη δύναμη και η Νότια Κορέα με τις γρήγορες καλύψεις και την ταχύτητα στην επίθεση. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έφθασαν ελάχιστες φορές μπροστά από την αντίπαλη εστία. Η Ουρουγουάη είχε δύο πολύ καλές στιγμές. Μια που ο Νούνιες δεν κατάφερε να τελειώσει ποτέ αφού δεν βρήκε τη μπάλα από πλεονεκτική θέση. Η δεύτερη στο 42′ με τον Γοδίν με καρφωτή κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας της αντιπάλου του. Στο 34′ οι Νοτιοκορεάτες έφθασαν κοντά στο γκολ με τον Ουί Τζο να σπαταλά σπουδαία ευκαιρία.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα. Ασταμάτητα τρεξίματα και από τις δύο ομάδες χωρίς όμως ουσία. Η Ουρουγουάη προσπάθησε περισσότερο για το γκολ όμως ούτε ο Σουάρες, ούτε ο Νούνιες, ούτε ο Καβάνι που πέρασε μετά στο παιχνίδι κατάφεραν να κάνουν τη διαφορά. Κορυφαία φάση για τη «Σελέστε» να πετύχει το γκολ στο 88′ με τον Φεντερίκο Βελβέρδε να τραντάζει το κάθετο δοκάρι με καταπληκτικό σουτ. Η Νότια Κορέα όσο περνούσε ο χρόνος έσφιγγε την άμυνά της περιμένοντας την ευκαιρία της στην κόντρα επίθεση. Κάτι τέτοιο δε συνέβη ποτέ και μοιραία το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο, 0-0.