Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ρούντιγκερ θα κινηθεί νομικά επειδή τον συνέδεσαν με τους… ISIS!
Λίβερπουλ: Νέος τραυματισμός και «πονοκέφαλος» για τον Κλοπ!
Mundial QATAR 2022

Μια είναι η ουσία, στα νοκ άουτ η Βραζιλία! (vids)

Με ξερό βολέ του Κασεμίρο, η Βραζιλία επικράτησε της Ελβετίας και σφράγισε την πρόκρισή της στα νοκ άουτ του Mundial.

Ένα και να καίει από την… ψυχοβγαλτική Βραζιλία! Ο Κασεμίρο με γκολάρα στο 83′ έσωσε από γκέλα τη «Σελεσάο» η οποία εν τέλει επιβλήθηκε της Ελβετίας (1-0). Έτσι, πήρε το εισιτήριο για τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου από τη δεύτερη αγωνιστική. Από το 1998 έχει να χάσει σε φάση νοκ άουτ του Mundial η Βραζιλία!

Σαν κάτι να έλειπε από αυτό το παιχνίδι, συγκριτικά με τα δυο σημερινά προηγούμενα που σημειώθηκαν 11 γκολ! Το θέαμα συρρικνώθηκε στο παιχνίδι των Βραζιλιάνων με τους Ελβετούς. Φτάσαμε στο 27ο λεπτό για να δούμε μια κλασική ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ραφίνια βρήκε συστημένο τον Βινίσιους με σέντρα, αλλά ο τελευταίος δεν βρήκε σωστά την μπάλα. Με τον Ζόμερ να αποκρούει με υπερένταση σε κόρνερ. Από πλευράς τους οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν πραγματοποίησαν καμία φάση στα καρέ του Άλισον στα πρώτα 45 λεπτά!

Ζωντάνεψε το ματς η Βραζιλία, γκολάρα ο Κασεμίρο!

Δεν γινόταν να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση και στην επανάληψη από τις δυο ομάδες. Κάποια έπρεπε να κάνει παιχνίδι κι αυτή εύλογα ήταν η Βραζιλία. Η ομάδα του Τίτε ανέβασε στροφές, όχι πολύ όμως. Η Ελβετία με τη σειρά της προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τους ανοιχτούς χώρους στην αντεπίθεση. Αλλά, ούτε ο Εμπολό, ούτε ο Σο μπόρεσαν να απειλήσουν τη βραζιλιάνικη εστία.

Στο 64ο λεπτό είχαμε ακυρωθέν γκολ της «Σελεσάο» με τον Βινίσιους. Ο άσος της Ρεάλ τα έκανε όλα σωστά, αλλά ήταν οφσάιντ στιγμές πριν ο Ριτσάρλισον. Η λύτρωση για τους Λατινοαμερικάνους ήρθε στο 83ο λεπτό! Με καταπληκτικό γκολ του Κασεμίρο, η Βραζιλία άνοιξε το σκορ κι έδιωξε το άγχος από τα πόδια των παικτών της.

Αυτό ήταν και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, με τη Βραζιλία να παίρνει επαγγελματική νίκη και συνάμα την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Στο 93′ ο Ακάνζι έσωσε την ομάδα του από… σίγουρο 2-0 μπλοκάροντας το πλασέ του Ροντρίγκο. Η Ελβετία θα παίξει «τελικό» πρόκρισης με τη Σερβία στις 2 Δεκεμβρίου. Αμφότερες οι ευρωπαϊκές εθνικές ομάδες έχουν από έναν βαθμό μετά από δυο αγώνες.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Άλισον, Μιλιτάο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ Σάντρο (86΄ Τέλες), Πακετά (46΄ Ροντρίγκο), Κασεμίρο, Φρεντ (58΄ Μπρούνο Γκιμαράες), Ραφίνια (73΄ Άντονι), Βινίσιους, Ρισάρλισον (73΄ Γκαμπριέλ Ζεσούς)

ΕΛΒΕΤΙΑ (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ (86΄ Φρέι), Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ, Τσάκα, Σο (76΄ Εμπισερ), Βάργκας (58΄ Φερνάντες), Ρίντερ (58΄ Στέφεν), Εμπολό (76΄ Σεφέροβιτς)