Mundial QATAR 2022

Και στο τέλος… αποκλείονται οι Γερμανοί, ακόμα και με νίκη! (vids)

Όπως και το 2018, έτσι και φέτος η Γερμανία με μια νίκη σε τρεις αγώνες παίρνει το αεροπλάνο της επιστροφής σε Mundial.

Η Γερμανία μετά το Mundial που κατέκτησε το 2014, στα δυο επόμενα έχει υποστεί ισάριθμες πανωλεθρίες. Το 2018 στη Ρωσία είχε αρκεστεί στη νίκη επί της Σουηδίας. Φέτος, σε αυτή επί της Κόστα Ρίκα. Δεν έφτανε αυτό το τρίποντο για να τη στείλει στα νοκ άουτ. Μένοντας εκτός συνέχειας πληρώνοντας ήττα από Ασιάτες. Πριν μια τετραετία και κάτι μήνες, είχαν χάσει από τη Νότιο Κορέα. Πριν λίγες μέρες από την Ιαπωνία, η οποία στο δικό της παιχνίδι νίκησε την Ισπανία και πήρε την πρωτιά!

Όπως ήταν λογικό, η Γερμανία μπήκε πολύ δυνατά προκειμένου να φτάσει πρώτη στο γκολ. Και συνάμα να έχει αυτή τον πρώτο λόγο από πλευράς της για πρόκριση. Το πέτυχε στο δέκατο λεπτό με την κεφαλιά του Σερζ Γκνάμπρι. Από σέντρα του Ντέιβιντ Ράουμ ο άσος της Μπάγερν Μονάχου νίκησε τον Κέιλορ Νάβας για το 1-0.

Θυμηθείτε το γκολ του Γκνάμπρι:

Έπειτα από το τέρμα του Γκνάμπρι, οι Γερμανοί πίεσαν για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Οι Γκορέτσκα (14′), Μουσιάλα (36′) και Γκνάμπρι (40′), δεν κατόρθωσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα των Κοσταρικανών. Οι οποίοι είχαν τη δική τους πρώτη καλή στιγμή στο 43ο λεπτό με τον Σπενς.

Γερμανία

Άγγιξε το όνειρο η Κόστα Ρίκα

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι άναψε για τα καλά. Ξέφυγαν τα πράγματα και παρακολουθήσαμε ένα ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου. Αρχικά στο 58ο λεπτό οι Κοσταρικανοί βρήκαν το δεύτερο γκολ τους στο Mundial με τον Τεχέντα. Οι παίκτες του Φλικ προσπάθησαν να ξαναπάρουν προβάδισμα, αλλά η ατυχία ήταν εμφανής. Χαρακτηριστικό είναι πως είχαν τρία (!) δοκάρια…

Στο 70′ ήρθε η ολική ανατροπή για την Κόστα Ρίκα με τον Βάργκας! Το γκολ αυτό έστελνε τους Αμερικανούς στην επόμενη φάση και για λίγο χρονικό διάστημα δεν μπορούσαμε να πιστέψουμε πως Ισπανία και Γερμανία θα αποκλείονταν μαζί!

Ανατροπή στην ανατροπή η Γερμανία με Χάβερτζ

Η τάξη εν μέρει αποκαταστάθηκε από τους Γερμανούς. Τρία λεπτά μετά το γκολ του Βάργκας, ο Κάι Χάβερτζ ήταν αυτός που απέτρεψε τις πολλές… αναγούλες από πλευράς της ομάδας του. Μάλιστα, στο 85′ ολοκλήρωσε τη γερμανική ανατροπή. Το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις από τον Νίκλας Φίλκρουγκ. Ο φορ της Βέρντερ Βρέμης θυμίζουμε είχε ισοφαρίσει το ματς με την Ισπανία.

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (Λουίς Φερνάντο Σουάρες): Νάβας, Φούλερ (74΄ Μπενέτε), Ντουάρτε, Γουότσον, Βάργκας, Οβιέδο (90΄ Γουίσον), Αγκιλέρα (46΄ Σάλας), Μπόρες, Τεχέδα (90΄ Κοντρέρας), Κάμπελ, Βενέγκας (74΄ Ματαρίτα).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Κίμιχ, Ζίλε (90΄ Γκίντερ), Ρίντιγκερ, Ράουμ (67΄ Γκέτσε), Γκορέτσκα (46΄ Κλόστερμαν), Γκιντογκάν (55΄ Φίλκρουγκ), Γκνάμπρι, Μουσιάλα, Σανέ, Μίλερ (66΄ Χάβερτς).