Τραγικές άμυνες από Λίβερπουλ και Γιουνάιτεντ, δώρα σε Έβερτον και Σέφιλντ! (vids)
Πάνος Κατσέρης: Το ακατέργαστο ελληνικό διαμάντι της Ligue 1 (vid)
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Mundial QATAR 2022

Ολλανδία “έφυγε” για τους «8» – Οι ΗΠΑ το πάλεψαν αλλά… ας μείνουν στο soccer (vid)

Η Ολλανδία ήταν καλύτερη από τις ΗΠΑ και επικράτησε με 3-1 με τον Ντούμφρις να στέλνει την ομάδα του στα προημιτελικά του Mundial!

Σπουδαία πρόκριση για την Ολλανδία που επικράτησε εύκολα με 3-1 των ΗΠΑ! Η ομάδα του Φαν Χάαλ ήταν ανώτερη των αντιπάλων της και πήρε δίκαια το εισιτήρια για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Το πάλεψαν οι ΗΠΑ… αλλά δεν μπορούσαν. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ντούμφρις για τους “οράνιε”!

ΤΟ ΜΑΤΣ

Οι ΗΠΑ έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης όταν και ο Πούλισικ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ της Ολλανδίας, όμως ο έμπειρος επιθετικός δεν κατάφερε να κερδίσει τον Νόπερτ.

Στην συνέχεια οι Ολλανδοί πήραν τα… πάνω τους και στην πρώτη τους ουσιαστικά καλή ευκαιρία πήραν το προβάδισμα! Συγκεκριμένα, στο 10′ οι “οράνιε” άλλαξαν εκπληκτικά την μπάλα με τον Ντούμφρις να κάνει μια όμορφη πάσα στον Ντεπάι, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0!

Η ομάδα του Φαν Χάαλ είχε το “πάνω χέρι” και οι ΗΠΑ δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Μάλιστα, στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο “γερόλυκος” της Ολλανδίας, Μπλιντ έκανε το 2-0 σε μια φάση παρόμοια με αυτή του πρώτου γκολ των Ολλανδών, με τον Ντούμφρις να κάνει δεύτερη ασίστ στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ΗΠΑ μπήκαν… νωχελικά και δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να απειλήσουν την εστία των Ολλανδών. Αντιθέτως η ομάδα του Φαν Χάαλ έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Ντεπάι.

Ο Ράιτ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία και θα μπορούσε να σημειώσει πιο νωρίς ένα γκολ αν δεν έκανε τόσοι ανοιχτό κοντρόλ, ωστόσο στο 76′ έβαλε το πιο περίεργο γκολ της διοργάνωσης και από το πουθενά οι ΗΠΑ επέστρεψαν στο ματς μειώνοντας σε 2-1. Όμως η χαρά τους κράτησε μόλις πέντε λεπτά, καθώς στο 81′ ο Ντούμφρις με ωραία σουτ στην κίνηση έγραψε το 3-1, κλειδώνοντας την πρόκριση για την ομάδα του!

Από εκεί και πέρα οι ΗΠΑ είχαν ανέβει πάρα πολύ και οι Ολλανδοί θα μπορούσαν με τις αντεπιθέσεις τους -που είχαν σαν βασικά πρόσωπα τους Σίμονς και Μπερβάιν- να πετύχουν και τέταρτο γκολ. Παρόλα αυτά κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Έτσι, το τελικό αποτέλεσμα (3-1) βρήκε την Ολλανδία να πανηγυρίζει μία σημαντική νίκη που την πέρασε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με τον νικητή του ζευγαριού Αυστραλία- Αργεντινή.

Οι ΗΠΑ κέρδισαν τις… εντυπώσεις και έδειξαν ότι κάνουν βήματα προς τα εμπρός!