Τραγικές άμυνες από Λίβερπουλ και Γιουνάιτεντ, δώρα σε Έβερτον και Σέφιλντ! (vids)
Πάνος Κατσέρης: Το ακατέργαστο ελληνικό διαμάντι της Ligue 1 (vid)
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Serie A

Νίκη βραχείας κεφαλής η Ρόμα με τις ευλογίες του «capitano» της (vid)

Ένα γκολ ήταν αρκετό για τη Ρόμα ώστε να κάμψει την αντίσταση της Μπολόνια στο «Ολίμπικο» (1-0).

Με το δεξί μπήκε στο 2023 η Ρόμα, νικώντας στο γήπεδό της την Μπολόνια με 1-0. Το κλίμα στο «Ολίμπικο» ήταν πανηγυρικό πριν την έναρξη και δεν χρειάστηκαν πάρα λίγα λεπτά μετά το πρώτο σφύριγμα για να γίνει ακόμη καλύτερο. Μιας και στο 5′ ο Λουκουμί ανέτρεψε τον Ζανιόλο μέσα στην περιοχή. Αμέσως ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Πελεγκρίνι εκτέλεσε στο 6′ για το 1-0.

Το σκορ αυτό έμεινε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο οι Ρωμαίοι ήταν καλύτεροι και πιο επικίνδυνοι, έχοντας και μια-δυο φάσεις με τους Ντιμπάλα (42′) και Τζανιόλο (44′). Οσο για τους Ροσομπλού, από την άλλη πλευρά, δεν φάνηκαν σε κανένα σημείο του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48′, η μπάλα κατέληξε στον Ζανιόλο μετά τη σέντρα του Τσέλικ αλλά ο Σκορούπσκι πρόλαβε να βγει και να κλείσει, με τη Μπολόνια στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 56′ να φαίνεται για πρώτη φορά επιθετικά με μια φάση διαρκείας που ολοκληρώθηκε με το τελείωμα του Λουκουμί που μπλόκαρε ο Ρουί Πατρίσιο. Και από εκεί και πέρα, τίποτα απολύτως…

Οι φιλοξενούμενοι όσο κι αν το ήθελαν δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι καλό επιθετικά, με τη Ρόμα, από την άλλη πλευρά, επίσης να μην έχει φάσεις, αλλά είχε το προβάδισμα και αυτό αρκούσε για να πανηγυρίσει τη νίκη στην επανέναρξη του πρωταθλήματος. Έτσι, η ομάδα της Ρώμης έφτασε στους 30 βαθμούς, ούσα ισόβαθμη μαζί με Ίντερ και Λάτσιο στην 4η θέση. Μόνο που οι «νερατζούρι» έχουν παιχνίδι λιγότερο.