Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Ρόμα

Με «μπουρλοτιέρη» Ντιμπάλα στους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας η Ρόμα (vid)

Ο Πάουλο Ντιμπάλα υπέγραψε την νίκη (1-0 την Τζένοα) και συνάμα την πρόκριση της Ρόμα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ιταλίας.

H Ρόμα βρήκε απέναντί της την σκληροτράχηλη Τζένοα και χάρις τον ηγέτη της, Πάουλο Ντιμπάλα επικράτησε με 1-0 και πήρε την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας. Ο Αργεντινός αστέρας πήρε την ομάδα του από το χεράκι και έλυσε τον Γόρδιο Δεσμό της άμυνας των Γενοβέζων χαρίζοντας στους «Τζιαλορόσι» μια πολύ σημαντική νίκη.

Από το πρώτο λεπτό ήταν εμφανές ποια ομάδα είχε στόχο το γκολ και ποια όχι! Η Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο ήθελε πολύ τη νίκη απόψε. Βλέποντας τα αποτελέσματα στους άλλους αγώνες και ειδικά τον αποκλεισμό της Μίλαν χθες από την Τορίνο η ομάδα από τη Ρώμη ήξερε πως το Κύπελλο είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για διάκριση τη φετινή σεζόν. Έτσι με τη σέντρα οι «τζιαλορόσι» μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Ζανιόλο, Έιμπραχαμ και Πελεγκρίνι δημιούργησαν μια σειρά ευκαιριών, οι οποίες για κακή τύχη των γηπεδούχων σταματούσαν είτε στην άμυνα της Τζένοα είτε στον εξαιρετικό Μαρτίνες. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τη Ρόμα να… γέρνει το γήπεδο προς τη πλευρά της Τζένοα αλλά να μην βρίσκει τον πολυπόθητο στόχο.

Καθάρισε ο Ντιμπάλα για την Ρόμα

Στην επανάληψη ο ρυθμός παρέμεινε στα ίδια επίπεδα. Οι Ρωμαίοι ήταν αυτοί που πίεζαν με όλες τους τις δυνάμεις για να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Τελικά αυτό ήρθε στο 64′ χάρις το μυαλό και το ταλέντο του Πάουλο Ντιμπάλα. Ο Αργεντινός που είχε περάσει νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο πήρε τη μπάλα και έκανε την επέλασή του. Πέρασε τρεις παίκτες της Τζένοα και σούταρε με δύναμη στη γωνία του Μαρτίνες κάνοντας το 1-0. Από εκεί και πέρα και μέχρι το φινάλε η Τζένοα πίεσε για την ισοφάριση όμως στην ουσία δεν βρήκε ποτέ τη μεγάλη της ευκαιρία. Η ομάδα του Μουρίνιο έδωσε χώρο και χτύπησε με αντεπιθέσεις όμως και εκείνη με τη σειρά της έμεινε στο γκολ του Ντιμπάλα. Ένα τέρμα που τελικά έμελλε να ήταν και το μοναδικό της αναμέτρησης. Σπουδαία νίκη και πρόκριση της Ρόμα στους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας.