Τούχελ: «Οι οπαδοί με θέλουν για πάντα στην Μπάγερν, αλλά…»
Από… κλεισμένος στον πάγο – Η Ρεάλ αλλάζει στρατηγική για την ενίσχυση της άμυνας
Μια ανάσα πριν την ανακοίνωση προπονητή η Λίβερπουλ
Η Παρί Σεν Ζερμέν ορέγεται την αποκάλυψη της φετινής Serie A
Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Ο Μουσιάλα απάντησε στο δίλημμα Μέσι ή Κριστιάνο – «Ένας είναι ο GOAT»
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μετά τον Τσάβι πάμε για… κωλοτούμπα και με Τούχελ στην Μπάγερν
Ο Σεσκ Φάμπρεγκας δημιούργησε την απόλυτη ενδεκάδα της Premier League
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Μπαρτσελόνα

Μπαρτσελόνα: Ο Τσάβι παραδέχθηκε το μεγάλο του λάθος στο παιχνίδι με την Μπέτις

Ο προπονητής της Μπαρτσελόνα δεν κρύφτηκε πίσω από το... δάχτυλό του στη συνέντευξη Τύπου μετά την νίκη - πρόκριση της ομάδας του επί της Μπέτις.

Έστω και με μεγάλη δυσκολία η Μπαρτσελόνα πέτυχε τον σκοπό της! Οι Καταλανοί επικράτησαν της Ρεάλ Μπέτις στη διαδικασία των πέναλτι (4-2) και πήραν τη πρόκριση για τον τελικό του Super Copa Ισπανίας. Η αναμέτρηση στο Ριάντ κόντρα στην ομάδα από την Ανδαλουσία είχε τα πάντα. Ένταση, γκολ, συγκινήσεις, παράταση, πάθος, πέναλτι, κόκκινη κάρτα. Τσάβι και Πελεγκρίνι προσπάθησαν να διαδραματίσουν σημαντικό ρόλο στην… σκακιέρα του γηπέδου. Να βάλουν την σφραγίδα τους στον αγώνα.

Κάνε LIKE στη νέα σελίδα μας στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Οι πρωταγωνιστές του αγώνα πολλοί! Ο σημαντικότερος για την Μπαρτσελόνα αναμφίβολα, ο Μαρκ Τερ Στέγκεν. Ο Γερμανός τερματοφύλακας συνέβαλε τα μέγιστα προκειμένου η ομάδα του να πανηγυρίσει στο τέλος την πρόκριση στον μεγάλο τελικό. Πριν φθάσουμε εκεί όμως ένας ακόμη ποδοσφαιριστής της Μπαρτσελόνα έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο ματς. Ο λόγος για τον ταλαντούχο Άνσου Φάτι.

Διάβασε επίσης: Όλα για τον Μούντρικ – H Άρσεναλ προσφέρει «τρελά» νούμερα στη Σαχτάρ

Το λάθος με τον Φάτι που δεν πλήρωσε για καλή του τύχη ο Τσάβι

Ο 20χρονος μπήκε στο παιχνίδι στο 86ο λεπτό στη θέση του Ραφίνια και αμέσως έκανε αισθητή την παρουσία του. Μέσα σε λίγα λεπτά έκανε όσα ο Ραφίνια δεν κατόρθωσε ποτέ σε 86 λεπτά αγώνα. Στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας ο Φάτι παραλίγο να ντυθεί ήρωας όμως το εξαιρετικό του τελείωμα βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπράβο. Κάτι τέτοιο ωστόσο δε συνέβη και στην έναρξη της παράτασης όταν ο Φάτι με εκπληκτικό σουτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην συνέντευξη Τύπου ο προπονητής της Μπαρτσελόνα, Τσάβι ρωτήθηκε για το αν είναι ικανοποιημένος από την παρουσία του Φάτι στον αγώνα. Ο Καταλανός τεχνικός παραδέχθηκε πως ο νεαρός επιθετικός θα έπρεπε να έχει μπει πιο νωρίς στο ματς. «Είναι μεγάλο μου λάθος, ο Φάτι ήταν εξαιρετικός, θα έπρεπε να τον είχε βάλει στο παιχνίδι αρκετά νωρίτερα. Έκανα αρκετά αργά την αλλαγή και δεν έπρεπε» ανέφερε χαρακτηριστικά ο τεχνικός των «μπλαουγκράνα».