Τζο Κόουλ: «Ο Βιρτς είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Μπέλινγχαμ»!
Μπαρτσελόνα: Ο Τσάβι βρήκε τον «μαέστρο» που έψαχνε!
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο Τεν Χαγκ μίλησε για όλους και για όλα στον Γκάρι Νέβιλ!
Ίντερ: Τα μεταγραφικά της πλάνα για το καλοκαίρι!
Μικρό καλάθι κρατά ο Μεντιλίμπαρ: «Δεν έχει κριθεί τίποτα»
Ολυμπιακός: Αποθέωση για τους θριαμβευτές του Μπέρμιγχαμ στο «Ελ. Βενιζέλος»
PODCAST: Θρυλικό έπος στο «Βίλα Παρκ» and more…
Το ερυθρόλευκο πάρτι υπό το βλέμμα των Πρίγκηπα Ουίλιαμ και Βαγγέλη Μαρινάκη (vids)
«Buzzer-beater» ο Ενζολά και προβάδισμα ενόψει τελικού η Φιορεντίνα (vid)
ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΣ Ολυμπιακός, ταπείνωσε τη Βίλα μες στο χωριό της και βλέπει τελικό! (vid)
Bundesliga

Έμεινε… στο Παρίσι η Μπάγερν, τα «μέτρησε» ο Ζόμερ από την πρώην του! (vid)

Ούτε στο ματς του δεύτερου γύρου η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να νικήσει την Γκλάντμπαχ. Μεγάλη νίκη με 3-2 η Μπορούσια!

Η σεζόν στην Bundesliga φέτος είναι πέρα για πέρα συναρπαστική. Μιας και η Μπάγερν Μονάχου δεν έχει καθαρίσει από τον χειμώνα την υπόθεση τίτλος. Μετά από 12 νίκες και επτά ισοπαλίες, γεύεται την πίκρα της ήττας από τον Σεπτέμβρη και το 1-0 από την Άουγκσμπουργκ για την 7η αγωνιστική. Έκτοτε και μέχρι σήμερα δεν είχε χάσει ούτε στο Κύπελλο, ούτε στο Champions League.

Πάντως, η βαυαρική ομάδα δυσκολεύεται χωρίς την παρουσία ενός δεινού σκόρερ όπως ήταν ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Και έτσι, για δεύτερη φορά ηττάται στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά από την Γκλάντμπαχ. Η πρώην ομάδα του Γιαν Ζόμερ παρότι τον βράβευσε πριν τη σέντρα, τον τιμώρησε στη συνέχεια και πήρε τη νίκη με 3-2. Έτσι, ανέβηκε στην 8η θέση με 29 βαθμούς, ενώ η Μπάγερν έμεινε στους 43, με τη δεύτερη Ουνιόν Βερολίνου (42 β.) να υποδέχεται αύριο (19/2) τη Σάλκε και να έχει την ευκαιρία να ξανανέβει στην κορυφή. Οι Βαυαροί επίσης έδωσαν το δικαίωμα και στην Ντόρτμουντ (40 β.) να τη φτάσει, η οποία παίζει επίσης αύριο στην έδρα της κόντρα στη Χέρτα.

Καταλυτικός παράγοντας για την αναμέτρηση στην έδρα της Μπορούσια ήταν η αποβολή του Ουπαμεκανό στο 8ο λεπτό. Μόλις πέντε λεπτά άντεξαν οι φιλοξενούμενοι με παίκτη λιγότερο μιας και ο Στιντλ σκόραρε για το 1-0 στο 13′.

Η Μπάγερν έβγαλε αντίδραση με το γκολ του Τσούπο-Μότινγκ στο 35′ κι έδειξε πως μπορεί να πάρει κάτι από το ματς. Όμως, η κούραση λόγω του παιχνιδιού της με την Παρί Σεν Ζερμέν (0-1) για το Champions League, σε συνδυασμό με το αριθμητικό της μειονέκτημα, αποτέλεσαν «κλειδί» για την έκβαση του αγώνα.

Στο 55′ ο Χόφμαν έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Γκλάντμπαχ από ασίστ του Πλεά, του παίκτη που κέρδισε την αν μη τι άλλο κόκκινη κάρτα του Ουπαμεκανό. Ο σκόρερ του 2-1 έγινε δημιουργός του 3-1 στο 84′, με τον Τουράμ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ζόμερ. Ο Ελβετός διεθνής τερματοφύλακας δεν πέρασε καθόλου καλά στο γήπεδο της πρώην ομάδας του… Η Μπάγερν το μόνο που κατάφερε περαιτέρω ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις χάρη στον Τελ.