Η… πονηρή Γιουνάιτεντ έπιασε τρεις φορές κότσο τις «αλεπούδες»! (vid)

Με επιβλητική εμφάνιση στο γήπεδό της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε πολύτιμη νίκη επί της Λέστερ με 3-0. Σπουδαίος ο Μάρκους Ράσφορντ!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκοψε τη φόρα της Λέστερ η οποία προερχόταν από δυο συνεχόμενες τεσσάρες. Οι «αλεπούδες» είχαν συντρίψει εκτός την Άστον Βίλα με 4-2 και εντός την Τότεναμ με 4-1. Αλλά σήμερα στο «Ολντ Τράφορντ» σταμάτησε πάνω στον Ντε Χέα και εν συνεχεία παραδόθηκε στο έλεος του μαινόμενου, Μάρκους Ράσφορντ! Ο Άγγλος διεθνής επιθετικός ήταν καταπληκτικός και με δυο γκολ ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκη για τους «κόκκινους διαβόλους».

Με αυτό το τρίποντο η τρίτη της βαθμολογίας Γιουνάιτεντ ανέβηκε στους 49 βαθμούς πλησιάζοντας στο -3 από τη συμπολίτισσα, Σίτι, που γκέλαρε χθες στην έδρα της Νότιγχαμ Φόρεστ (1-1). Έτοιμη να υποδεχτεί την ερχόμενη Πέμπτη την Μπαρτσελόνα για τη ρεβάνς του 2-2…

Καταλυτικός παράγοντας θα λέγαμε πως ήταν ο Νταβίντ Ντε Χέα ο οποίος σε δυο περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο σταμάτησε τη Λέστερ. Στο 9′ είπε όχι στην προσπάθεια του Μπαρνς, ενώ στο 21′ αρνήθηκε το γκολ στον Ιχεανάτσο. Ο νόμος του ποδοσφαίρου που λέει ότι αν δεν σκοράρεις όταν σου δοθεί η μεγάλη ευκαιρία θα δεχτείς γκολ, επιβεβαιώθηκε στο 25ο λεπτό. Ο Μπρούνο Φερνάντες με μια έξοχη πάσα με εξωτερικό φάλτσο βρήκε τον Μάρκους Ράσφορντ για να πλασάρει ο τελευταίος τον Γουόρντ.

Κάνε LIKE στη σελίδα μας στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας Ράσφορντ

Ράσφορντ και Σάντσο τελείωσαν τη δουλειά για τη Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απώλεσε ευκαιρία να κάνει το 2-0 στο 37′, αλλά το σουτ του Ντιόγκο Νταλότ πέρασε ελάχιστα άουτ. Δοκάρι είχε μάλιστα στο 49′, με τον Λισάντρο Μαρτίνες να το σημαδεύει με κεφαλιά. Δυο λεπτά μετά ο Ράσφορντ είδε τον Γουόρντ να αποκρούει το σουτ του, αλλά στο 56′ ο Άγγλος φορ βρήκε ξανά δίχτυα.

Το παιχνίδι τελείωσε οριστικά στο 61ο λεπτό, με τους παίκτες των «μπέμπηδων» να συνεργάζονται άψογα. Τελικός αποδέκτης της μπάλας ο Τζέιντον Σάντσο για το 3-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.