Σίτι – Ρεάλ: Λογομαχία Γκρίλις με Βινίσιους για… θέατρο του Άγγλου! (vid)
Μπαρτσελόνα: Σοβαρά υποψήφιος εκ των έσω για αντι-Τσάβι!
Μπάγερν VS Άρσεναλ, Σίτι VS Ρεάλ: Οι ενδεκάδες των τιτανομαχιών! (vid)
Μπαρτσελόνα: Στα… τάρταρα τα αποδυτήρια μετά τον αποκλεισμό από την Παρί!
Ατλέτικο Μαδρίτης: Θέλει τον παίκτη που… την κάνει από τη Γιουβέντους!
Τσέλσι: Ο λόγος που ο Τζάκσον πήγε να «κλέψει» το πέναλτι από τον Πάλμερ!
Μπάγερν: Το σχόλιο του Κέιν για τον Νάγκελσμαν!
Η Ρεάλ βρήκε τον αμυντικό που έψαχνε στην Άρσεναλ!
Serie A

Οι «Βιόλα» έριξαν… ροπαλιές στη Μίλαν (vid)

Η Μίλαν πήγε στη Φλωρεντία για... μαλλί και βγήκε κουρεμένη!. Τεράστια νίκη της Φιορεντίνα με 2-1.

Η Φιορεντίνα δε χαρίστηκε στη Μίλαν. Το «καυτό» Αρτέμιο Φράνκι μάγεψε τους Μιλανέζους και αυτοί παραδόθηκαν στην παρέα του Σοφιάν Άμραμπατ. Καθαρή νίκη για τη Φιορεντίνα. Τα γκολ Γκονζάλες και Γιόβιτς. To γκολ της τιμής για τη Μίλαν στο τελευταίο λεπτό με τον Ερναντές.

Η 25η αγωνιστική της Serie A είχε κλασική μονομαχία στο Αρτέμιο Φράνκι. Η Φιορεντίνα υποδέχθηκε το βράδυ του Σαββάτου την πρωταθλήτρια Μίλαν. Ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες επιζητούσαν τη νίκη, η κάθε μία για να εξυπηρετήσει τον δικό της σκοπό. Οι «Ροσονέρι» γνώριζαν πριν τη σέντρα πως η αποψινή αποστολή τους θα ήταν αρκετά δύσκολη. Η Φιορεντίνα παραδοσιακά δυσκολεύει την ομάδα του Στέφανο Πιόλι.

Έτσι έγινε κι απόψε! Στο πρώτο ημίχρονο οι «Βιόλα» κυριάρχησαν. Οι γηπεδούχοι είχαν τη κατοχή της μπάλας στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα. Είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, τις μεγαλύτερες ευκαιρίες, αλλά όχι το γκολ. Ο Μενιάν βρέθηκε κάτω από τα δοκάρια της Μίλαν και όπως συνηθίζει όποτε βρίσκεται εκεί, κατέβασε ρολά. Η Μίλαν προσπάθησε να περιορίσει τη δράση της Φιορεντίνα όμως κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό.

Κάνε LIKE στη νέα σελίδα μας στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Ο Άμραμπατ κέρδισε κατακράτος τη μάχη του κέντρου. Έτσι οι Καμπράλ και Γκονζάλες είχαν κέφια όμως οι τελικές τους προσπάθειες δεν βρήκαν τον επιθυμητό στόχο. Το 0-0 παρόλα αυτά διατηρήθηκε μέχρι το σφύριγμα του διαιτητή για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Φιορεντίνα επέστρεψε ακόμη πιο επιθετική. Στο 49′ ο Τομόρι ανέτρεψε τον Ικονέ μέσα στη μεγάλη περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Νίκο Γκονζάλες ανέλαβε την εκτέλεση και με ψυχραιμία νίκησε τον Μενιάν κάνοντας το 1-0. Από εκείνο το σημείο και έπειτα το παιχνίδι άνοιξε πολύ. Και οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες. Η είσοδος του Ζλάταν έδωσε μια έξτρα λύση στην επίθεση της Μίλαν. Η Φιορεντίνα ωστόσο παρουσιάστηκε αποφασιστική μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Στο 87′ o Λούκα Γιόβιτς – είχε μπει πριν λίγο στο ματς – πάτησε την αντίπαλη περιοχή και με υπέροχη κεφαλιά τελείωσε τη Μίλαν. Το μόνο που κατάφερε η Μίλαν ήταν να μειώσει σε 2-1 στο τελευταίο λεπτό με υπέροχο γκολ του Ερναντές. Τελικό αποτέλεσμα στο Αρτέμιο Φράνκι, Φιορεντίνα – Μίλαν, 2-0.