Αφήνει τα πολλά πολλά ο προπονητής της Νότιγχαμ: «Ας δούμε την πραγματικότητα» (vid)
Απαισιόδοξος ο Ούλι Χένες: «Αδύνατο να φέρουμε στην Μπάγερν τον Τσάμπι Αλόνσο»
Πλησιάζει το τέλος του Μπόελι από την προεδρία της Τσέλσι!
Λίβερπουλ: Βρήκε τον αντι-Σαλάχ και… ξενέρωσε τους οπαδούς της!
Γιουνάιτεντ, πλησιάζει ο παικταράς – Ένας «μάγος» στο Ολντ Τράφορντ με… 60 εκατ. ευρώ!
Μπρούνο Φερνάντες, 2024
Τονάλι, διαλύεται η καριέρα σου – Νέα κατηγορία για παράνομο στοιχηματισμό (pic)
Η Μπαρτσελόνα είναι κοντά στο να πάρει… τσάμπα τον «εγκέφαλο» της Άρσεναλ!
Οριστική απόφαση – «Ακύρωσε» την Μπάγερν και θέλει μόνο Ρεάλ!
Άρσεναλ: Ο Αρτέτα έχει βρει ποιοι επιθετικοί τον ενδιαφέρουν από τώρα!
Μπαρτσελόνα, τον έδιωξες σαν άχρηστο – Τώρα γίνεται μάχη για την απόκτηση του!
Μπαρτσελόνα: Γιαμάλ… η εκτόξευση – Τα δύο στοιχεία που δείχνουν την εξέλιξη του!
Ποτσετίνο: «Είναι τέρμα λυπημένος! Δώσαμε τόσα χρήματα και έπαιξε μόλις 30’»
Οι δέκα πιο ακριβοί ποδοσφαιριστές στον κόσμο – Λείπουν οι… GOAT (pic)
Champions League

Champions League: Στο πέταγμα των «αετών» (vids)

Η Μπενφίκα ήταν ανώτερη από την Κλαμπ Μπριζ και έτσι επικράτησε άνετα εντός έδρας με σκορ 5-1 και πέρασε τα προημιτελικά του Champions League.

Στην επόμενη φάση του Champions League δια… περιπάτου πέρασε η Μπενφίκα στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ, επικρατώντας με σκορ 5-1.

Έτσι, σε συνδυασμό με το υπέρ της 2-0 από το πρώτο παιχνίδι ήταν εκείνη που «πέταξε» για τα προημιτελικά του θεσμού.

Άλλη κλάση οι Πορτογάλοι που συνδύασαν θέαμα με ουσία. Λίγα πράγματα από τους Βέλγους που στο δεύτερο ημίχρονο δεν… βγήκαν ποτέ για να κρατήσουν το σκορ όσο πιο χαμηλά γινόταν.

Από το πρώτο παιχνίδι κιόλας η Μπενφίκα είχε δείξει ότι ήταν μία με δύο ταχύτητες πιο πάνω από την Κλαμπ Μπριζ. Οι Βέλγοι ήταν φιλότιμοι, ήταν μαχητές. Αλλά δεν μπορούσαν να σταματούν κάθε επίθεση των γηπεδούχων από ένα σημείο και έπειτα.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή της αναμέτρησης ήρθε στο 20′. Ήταν όταν ο Ζοάο Μάριο εξ επαφής δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των Βέλγων, μιας και οι αμυντικοί τους έδιωξαν πάνω στη γραμμή! Αλλά φαινόταν ότι ήταν θέμα χρόνου για να σημειώσουν οι Πορτογάλοι ένα γκολ. Αυτό εν τέλει ήρθε στο 38′ με τον Ράφα Σίλβα, ο οποίος με ωραίο τελείωμα από κοντά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το 2-0 έγινε μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Γκονσάλο Ράμος, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο ίδιος παίκτης ήταν εκείνος, όπου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 57′ και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ασίστ του Γκριμάλντο. Από την αρχή το δευτέρου ημιχρόνου και έπειτα οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεκινήσει να δείχνουν ότι έχουν πολλά κενά στην άμυνα και ότι πνευματικά είχαν… παρατήσει το ματς.

Κάτι που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Μπενφίκα που ανέβασε ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ στο 71′ με τον Ζοάο Μάριο να είναι εύστοχος από το σημείο του πέναλτι. Ο Νταβίντ Νέρες μπήκε και αυτός στο πάρτι κάνοντας το 5-0 στο 77. Οι Βέλγοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να βάλουν το γκολ της τιμής με τον Μέιερ στο 87 για το τελικό 5-1.