Serie A

Ίντερ σε κρίση με τρίτη σερί ήττα – Την πλήγωσε ένας πρώην «ροσονέρι»! (vid)

Η Φιορεντίνα έφυγε με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Ίντερ με 1-0 φτάνοντας στην 8η συνεχόμενη νίκη της σε Ιταλία κι Ευρώπη!

Αγνώριστη η Ίντερ για άλλη μια φορά με τάσεις αυτοκτονίας αναφορικά με το εισιτήριο για το επόμενο Champions League. Οι «νερατζούρι» υπέστησαν τρίτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα και τέταρτη στα πέντε τελευταία της παιχνίδια! Η αγωνιστική κάμψη είναι κάτι παραπάνω από εμφανής στο σύνολο του Σιμόνε Ιντζάγκι ο οποίος καλείται άμεσα να βρει λύσεις. Σήμερα ηττήθηκε από τη Φιορεντίνα με 1-0 και έχασε εκ νέου έδαφος για τη δεύτερη θέση.

Έπειτα από 28 ματς η ομάδα του Μιλάνου βρίσκεται στην τρίτη θέση με 50 βαθμούς. Έναν αγώνα λιγότερο έχει η Μίλαν (4η με 48 βαθμούς) τον οποίο θα δώσει αύριο 2/4 στην έδρα της πρωτοπόρου, Νάπολι. Όσον αφορά τους «βιόλα», προελαύνουν με πέντε σερί νίκες στο πρωτάθλημα και οκτώ συνολικά αν βάλουμε και το Conference League. Εκεί είχε νικήσει τις Μπράγκα και Σίβασπορ.

Αν και η Ίντερ είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο να σκοράρει, δεν το έπραξε. Πέραν της ευκαιρίας του Καστροβίλι στο πρώτο τέταρτο, η Φιορεντίνα δεν απείλησε αρκετά την εστία του Ονάνα. Μεγαλύτερη φάση ήταν εκείνη του 21ου λεπτού, με τον Χένρικ Μχιταριάν να τα κάνει σχεδόν όλα. Πέρασε δυο αντιπάλους, όμως απέτυχε να πλασάρει σωστά τον Τερατσιάνο, με τον Λουκάκου να περιμένει μάταια την πάσα… Εγωιστής σε αυτή τη φάση ο Αρμένιος μέσος των Μιλανέζων!

Το πλήρωμα του χρόνου ήρθε και η Φιορεντίνα άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό με σκόρερ τον Μποναβεντούρα. Ο Ιταλός σκόραρε σε ένα γνώριμο γι’ αυτόν γήπεδο, μιας και είχε αγωνιστεί με τη φανέλα της Μίλαν στο παρελθόν. Έτσι, πλήγωσε την Ίντερ και το γκολ αυτό έμελλε να είναι και το μοναδικό της αναμέτρησης. Η ομάδα της Φλωρεντίας έτσι έχει δικαίωμα να διεκδικήσει ευρωπαϊκό εισιτήριο αν φυσικά συνεχίσει σε αυτό τον φρενήρη ρυθμό!

Να μην ξεχάσουμε τις δυο πιο σημαντικές φάσεις των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος. Στο 59′ ο Μπαρέλα έκανε τρομερό σουτ με την μπάλα να χτυπά το δοκάρι του Τερατσιάνο! Ο τερματοφύλακας της Φιορεντίνα έκανε μεγάλη επέμβαση στο 74ο λεπτό σε προβολή του Μπελανόβα και κράτησε το μηδέν.