Μπάγερν: Οι 4+1 πιθανοί προορισμοί του φευγάτου Κίμιχ!
Πρόεδρος Φενέρμπαχτσε: «Ας πέσουμε κατηγορία αν χρειαστεί»! (vid)
Άρσεναλ: Σημαντική απουσία ενόψει του ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι!
Τσέλσι: Ο Στέρλινγκ αγνοεί τα χρήματα και δεν το… κουνάει από το Λονδίνο!
Μπρούνο Φερνάντες: «Αυτός ο κανόνας πρέπει να εξαφανιστεί»!
Λουίς Ενρίκε, 2024
Serie A

Ο Κεν χαρίζει ελπίδα για τα αστέρια στη Γιουβέντους (vid)

Νίκη που χρειαζόταν όσο τίποτα άλλο πανηγύρισε η Γιουβέντους κόντρα στην Ελλάς Βερόνα. Το γκολ του Κεν έδωσε τη λύση στους «Μπιανκονέρι».

To τέρμα του Μόιζε Κεν λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου χάρισε στη Γιουβέντους μια πολύ σημαντική νίκη επί της Ελλάς Βερόνα. Ένα «τρίποντο» που της αυξάνει τις πιθανότητες να διεκδικήσει μέχρι τέλους μια θέση για το Champions League της επόμενης σεζόν.

Νίκες και μόνο νίκες επιζητά η Γιουβέντους από εδώ και στο εξής για να ελπίζει με όσες πιθανότητες στην κατάκτηση μιας εκ των τριών θέσεων που οδηγούν στο Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Οι «Μπιανκονέρι» επέστρεψαν στη δράση μετά από το διάλλειμα λόγω εθνικών ομάδων παίζοντας το βράδυ του Σαββάτου με την Ελλάς Βερόνα στο Τορίνο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στα σημεία. Η Ελλάς Βερόνα προσπάθησε να περιορίσει τη δράση της αντιπάλου της πιέζοντας πολύ στη μεσαία γραμμή όμως οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έβρισκαν τον τρόπο να ανοίξουν την άμυνα των φιλοξενούμενων. Το μόνο που έλειπε από πλευράς Γιουβέντους στο πρώτο μέρος ήταν η καλή στιγμή. Η κλασική ευκαιρία που ανέβαζε τις συνθήκες για ένα γκολ στα πρώτα 45′. Η Βερόνα όμως κράτησε και το 0-0 διατηρήθηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η Γιουβέντους μπήκε πιο επιθετικά αναζητώντας με περισσότερη ζέση το τέρμα που θα της έδινε το προβάδισμα. Στο 55′ οι γηπεδούχοι έπαιξαν με ταχύτητα την μπάλα, ο Λοκατέλι βρήκε ιδανικά στον Κεν μέσα στη περιοχή και αυτός με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα και στο χορτάρι αλλά και στις κερκίδες. Στη συνέχεια οι δύο προπονητές ανακάτεψαν αρκετά την τράπουλα πραγματοποιώντας αρκετές αλλαγές. Ο ρυθμός χάλασε από πλευράς Γιουβέντους. Η Ελλάς Βερόνα προσπάθησε μέχρι το τέλος με καλές προσπάθειες να κάνει τη ζημιά όμως τελικά δεν τα κατάφερε. Νίκη για τη Γιουβέντους με 1-0 χάρις τον Κεν.